Trzy drastyczne błędy podczas odchudzania, część I

Trzy drastyczne błędy podczas odchudzania, część I www.sxc.hu

Osoby pracujące w biurze niewłaściwie się odżywiają. Najdrastyczniejszym błędem jest niejedzenie śniadań. Powoduje ono brak sił i nowych pomysłów oraz zaburzenia pokarmowe.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, menedżerem i dużo pracujesz, to zapewne zdarza Ci się popełniać te błędy. Zobacz, jak sobie z nimi radzić.

Tak, wiem – od razu pewnie powiesz mi, że tych błędów nie da się uniknąć, zawsze są jakieś przeszkody, bo często jesteś zabiegany, cały czas w trasie, dużo pracujesz i nie masz czasu skupiać się na tym, czy popełniasz jakieś błędy żywieniowe, czy nie.

Dobra dobra… a co Ty na to, jeśli powiem Ci, że te wskazówki mogą uratować Twoje ciało przed tyciem, a w rezultacie przed zmniejszeniem efektywności w pracy i chorobami? Już lepiej? To zaczynamy.

1. Niejedzenie śniadań

Tutaj nie możesz stosować wymówek. Nie możesz powiedzieć „nie mam czasu zjeść śniadania, muszę lecieć” itp. Jeśli ominiesz śniadanie, pozbawisz się tym samym zastrzyku energii, której potrzebujesz, by rozpocząć nowy dzień pełen wyzwań. To bardzo szybko obróci się przeciwko Tobie, ponieważ nie będziesz mógł funkcjonować w pełni sprawnie. Poza tym, Twój organizm przejdzie na tryb oszczędzania energii i kiedy w końcu sięgniesz po coś do jedzenia, część zostanie zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej.

No i szczupłą sylwetkę szlak trafił! Tym bardziej, jeśli będzie to w biegu zjedzona drożdżówka lub jakiś hamburger (który z resztą jest ohydny, jeśli chodzi o śniadanie). Jedząc regularnie, przyzwyczajasz swój organizm do tego, że dostanie pożywienie o odpowiedniej porze. Twój organizm będzie wiedział, że nie musi nic magazynować. Badania wykazują ponadto, że opuszczanie śniadań powoduje podjadanie i chęć na słodycze w drugiej części dnia, co drastycznie wpływa na Twoją sylwetkę i odchudzanie.

Jeśli rzeczywiście nie masz czasu na zjedzenie śniadania, to popatrz co Ci polecam, jeśli chodzi o tzw. szybkie i zdrowe śniadanie:

    • Pełnoziarniste pieczywo z dodatkiem białkowym (chudy twaróg, chuda wędlina) i warzywa.
    • Płatki zbożowe z chudym mlekiem lub jogurtem z dodatkiem owoców.
    • Jogurt naturalny z owocami i musli.

2. Złe rozpoznanie głodu

Jeśli godzinę temu jadłeś, a nadal czujesz się głodny i czujesz ssanie, to zastanów się, czy kiedy ktoś podsunąłby Ci coś smakowitego do jedzenia, to zjadłbyś to? Jeśli okaże się, że Twój głód stanie się jeszcze większy, to wtedy warto coś zjeść – tak wynika z badań dr Richarda Feinmana, profesora biochemii z Suny Downstate Medical Center.

Jeśli jednak nie jesteś głodny, tylko okazało się że Twój organizm robi sobie z Ciebie jaja, to pomyśl w jaki sposób odwrócić sobie uwagę od jedzenia. Być może jesteś po prostu zestresowany i warto zrobić sobie chwilę przerwy, pooddychać świeżym powietrzem, wyjść na krótki spacer, napić się wody lub skorzystać z mindfulness. Musisz wiedzieć, że emocje bardzo często powodują, że czujemy się głodni – jest to jednak pewnego rodzaju ucieczka przed trudnym tematem bądź zadaniem i jeśli nie skontrolujesz tego zachowania, może stać się dla Ciebie zgubnym nawykiem.

3. Nielogiczne działanie

Jesteś głodny? W porządku, ale patrz co jesz! Czy to, co zamierzasz właśnie zjeść sprawi, że przybliżysz się do swojego celu, czy raczej poczujesz się przez to ociężały i będziesz miał wyrzuty sumienia? Bardzo ważne jest, żebyś umiał rozpoznać, co aktualnie możesz zjeść i jakie konsekwencje będzie to miało dla Twojego samopoczucia. W ten sposób będziesz mógł również lepiej zaplanować swoje posiłki a podczas zakupów podejmować mądrzejsze decyzje.

Pozdrawiam,

Władysław Ochojski

Podobne artykuły:Władysław Ochojski Ochojski Szkolenia & Coaching