Twój lokal, jak restauracja na światowym poziomie

Twój lokal, jak restauracja na światowym poziomie AMBRA SA

Piękny lokal, ciekawy wystrój, wyśmienite menu i dobra obsługa to nie wszystko, jeśli chcesz prowadzić z powodzeniem restaurację. Najważniejszym aspektem jest sam pomysł, to dzięki niemu możemy liczyć na kolejki do naszego lokalu.

Pierwsze kroki w gastronomii

Jeśli rozważamy założenie własnej restauracji pierwszym i koniecznym krokiem jest stworzenie porządnego biznes planu, dzięki któremu będziemy mogli rozplanować całość inwestycji i poszczególnych ruchów. Stworzenie biznesplanu przede wszystkim wyeliminuje możliwość tzw. „działania po omacku”, które jest najczęstszym powodem upadku małych firm, a także pozwala na obiektywne spojrzenie na konkurencję.

Kolejnym wyzwaniem, które stoi przed przyszłym właścicielem restauracji są decyzje związane z finansami. Największym problemem zdaje się być zwykle planowanie krótkofalowe i długofalowe finansów. Trzeba pamiętać, że mimo optymistycznych prognoz, lokal nie będzie przynosił na początku wielkich zysków, a jednocześnie przedsiębiorcy będą musieli sporo zainwestować, więc warto przemyśleć formy finansowania. Restaurator ma ciężką drogę do sukcesu, więc musi dobrać odpowiednią dla swojej restauracji lokalizację, a ta czynność nie należy do najłatwiejszych.

Istotnym aspektem udanego startu restauracji jest jej wystrój, który ma zachęcać klientów i podobać się na tyle, by chcieli zostać w lokalu jeszcze długie godziny i, przede wszystkim, do niego wrócić i polecić innym. Obok smacznego dania i sprawnej obsługi, wystrój to najważniejszy element wskazywany przez klientów restauracji wśród czynników, według których wybierają miejsce na posiłek. Początkujący restauratorzy mogą sami zaprojektować wystrój lub zgłosić się po pomoc w biurze projektantów wnętrz.

IT nie tylko do biura

Na rynek z coraz większym powodzeniem wnika oprogramowanie dla gastronomii. Systemy POS zapewniają szereg usprawnień takich jak monitoring zapasów i sprzedaży, zwiększa efektywność pracy w lokalu, a nawet zdalną kontrolę nad całą restauracją. Najlepsze lokale świata zostały stworzone przez ludzi i to na nich powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Sam lokal, nawet najpiękniejszy, nie przyciągnie tłumów, natomiast wspaniały kucharz i uśmiechnięta, ujmująca obsługa – owszem! Należy także niezwłocznie zająć się kwestią sieci najlepszych dostawców, bo to oni w dużej mierze decydują o sukcesie samej kuchni. Oprogramowanie w tym aspekcie często okazuje się pomocne. Dzięki tym kilku rzeczom lokal może stać się popularny i polecany, a jak wiadomo nie ma lepszej sławy niż z ust do ust między zadowolonymi klientami.

Źródło usprawnień restauracji

Systemy POS wspomagają pracę restauracji na wielu płaszczyznach, stąd coraz większe zainteresowanie tego typu oprogramowaniem. Systemy mają za zadanie ułatwić i usprawnić prowadzenie lokalu, ale także przyspieszają w znaczącym stopniu komunikację między salą, kasą a kuchnią, a także przyspieszają i porządkują pracę kelnerów, co bezpośrednio wpływa na zadowolenie klientów, którzy krócej oczekują na posiłek. Najważniejszą cechą, która przemawia za wprowadzeniem systemów, jest ich nieomylność. Okazuje się, że aktywnie redukują ryzyko jakiejkolwiek pomyłki nawet o 20 proc. w obszarze całej obsługi klienta – od jego wejścia przez drzwi naszego lokalu do wyjścia. Dodatkowo systemy zabezpieczają lokal przed niesubordynacją i niewłaściwym zachowaniem personelu, takim jak kradzieże produktów, długość pracy, nadużycia związane z wykorzystywaniem zniżek dla znajomych i wiele innych częstych przewinień obsługi. Systemy charakteryzują się również rozbudowanym systemem analiz i raportów, które z pewnością pozwolą na wprowadzenie bardziej efektywnych strategii sprzedażowych. Dodatkowym atutem samego oprogramowania jest także możliwość obsługi tzw. otwartych rachunków, które pozwalają na podliczenie klienta na końcu jego pobytu w restauracji, a nie w momencie pierwszego zamówienia. Wartą uwagi funkcjonalnością systemów POS jest również możliwość wysyłki smsów z promocjami i rozbudowany system ustawień programów lojalnościowych.

Posbox SA Jarosław Kluszczyński