Ubezpieczenie samochodu dla kierowców-podróżników jeżdżących po całej Europie – jak je wybrać i co wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy?

Ubezpieczenie samochodu dla kierowców-podróżników jeżdżących po całej Europie – jak je wybrać i co wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy? PZU.pl

Kierowcy podróżujący po Europie powinni szczególnie zadbać o kompleksową ochronę swojego samochodu. W przypadku zagranicznych podróży ubezpieczenie OC może okazać się niewystarczające.

Samochodowa podróż po Europie może być wspaniałą przygodą. Piękne widoki, poznawanie odmiennych zwyczajów i nieskrępowana niczym wolność to tylko część zalet wynikających z takiego sposobu podróżowania. Przed wyruszeniem w trasę warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami i ich konsekwencjami. Jak? Wykupując dostosowane do zagranicznych podróży ubezpieczenie samochodu.

OC za granicą

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej. Kierowcy, którzy planują samochodowy wyjazd za granicę, nie muszą kupować dodatkowej polisy odpowiedzialności cywilnej. Ta, którą posiadają, obowiązuje nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich pozostałych krajach UE.

Ubezpieczenie samochodu AC w zagranicznej podróży

Autocasco zrekompensuje kierowcy straty finansowe powstałe na skutek uszkodzenia samochodu w wyniku czynników atmosferycznych, żywiołów czy osób trzecich. Ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie również w przypadku kradzieży auta lub elementów jego wyposażenia.

Przed zagranicznym wyjazdem właściciele aut objętych polisą AC powinni dokładnie sprawdzić jej zakres. Polskie Autocasco może, ale wcale nie musi obowiązywać za granicą. Wszystko zależy od rodzaju pakietu ubezpieczeniowego i zakresu ochrony. Może się okazać, że aby ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała na terenie pozostałych krajów UE, konieczne będzie rozszerzenie posiadanej polisy.

Warto wiedzieć także, że nawet, jeśli AC jest ważne poza granicami kraju, zakres ochrony ubezpieczeniowej wcale nie musi być taki sam jak w Polsce. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy szczegółowo zapoznać się z zapisami OWU. To właśnie w tym dokumencie ubezpieczyciel zawarł wszelkie szczegółowe informacje dotyczące zakresu polisy oraz ewentualnych wyłączeń.

Assistance - bezpieczeństwo i spokojny sen

Ubezpieczenie samochodu Assistance zapewnia kierowcy oraz pasażerom kompleksową, całodobową pomoc w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

Zazwyczaj obejmuje ona skutki:

* wypadku lub kolizji;

* kradzieży samochodu;

* awarii pojazdu na trasie;

* innych nieplanowanych sytuacji, np. braku benzyny.

Podobnie jak w przypadku AC, również wykupione w Polsce Assistance może, ale wcale nie musi obowiązywać w krajach UE. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje klientom możliwość zakupienia podróżnego Assistance obowiązującego poza Polską przez konkretny okres czasu (z reguły od kilku dni do kilkunastu miesięcy). Czy warto zdecydować się na zakup takiej polisy? Zdecydowanie tak.

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem należy rzetelnie przeanalizować zakres ochrony. W przypadku zagranicznego wyjazdu zakup tej najtańszej może być ryzykownym pomysłem. Wąski zakres ochrony oraz długa lista wyłączeń mogą spowodować, że ubezpieczyciel odmówi pomocy wtedy, kiedy będzie ona najbardziej potrzebna.

Co powinno obejmować dobre Assistance?

* pomoc medyczną w przypadku wypadku lub kolizji (leczenie, hospitalizację, transport chorego do kraju);

* transport do miejsca docelowego;

* nocleg w hotelu na czas awarii pojazdu;

* samochód zastępczy;

* możliwość sprowadzenia uszkodzonego samochodu do Polski;

* telefoniczne wsparcie tłumacza.

Rodziny podróżujące z dziećmi powinny poszukać polisy, która zapewni pomoc w opiece nad najmłodszymi. Takie wsparcie może okazać się na wagę złota, jeśli rodzice (lub jedno z nich) trafi do szpitala.

Właściciele zwierząt mogą wykupić polisę, która obejmuje opiekę nad zwierzętami domowymi w miejscu zamieszkania.

Warto wiedzieć również, że to samo ubezpieczenie Assistance może zapewniać odmienne limity pomocy w różnych krajach. Bardzo często wartość usługi podawana jest w euro. Nie trzeba nikogo przekonywać, że podczas, gdy 1000 euro spokojnie wystarczy na holowanie samochodu w Czechach, we Włoszech może się okazać niewystarczające.