Uczelnie publiczne na sprzedaż? Rząd zastanawia się nad prywatyzacją

Uczelnie publiczne na sprzedaż? Rząd zastanawia się nad prywatyzacją sxc.hu

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, uczelnie publiczne, które nie przynoszą dochodów, mogą zostać sprzedane. Rząd rozważa prywatyzację wszystkich szkół wyższych przynoszących straty i takich, w których kształci się mało studentów.

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, pomysł przekształcenia uczelni publicznych w prywatne zaprezentowano na posiedzeniu Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która jest organem przedstawicielskim środowiska akademickiego.

Daria Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, gdy zapytano ją o takie rozwiązanie, stwierdziła, że należy je rozważyć.

Pomysł podzielił środowisko akademickie. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, Maciej Żylicz, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uważa, że nad możliwością prywatyzowania niektórych uczelni publicznych trzeba się zastanowić. Według niego obecnie część z nich słabo uczy i nie ma sensu ich utrzymywać. Natomiast Małgorzata Kowalska z Uniwersytetu w Białymstoku uważa inaczej. Według niej cały pomysł jest skandaliczny i sprzeczny z prawem.

red.