Umiejętność autoprezentacji wpływa na życie zawodowe

Umiejętność autoprezentacji wpływa na życie zawodowe Victor1558 / photo on flickr

Podczas wystąpień publicznych np. rozmów kwalifikacyjnych czy przedstawiania danego projektu na studiach lub w pracy, istotną rolę odgrywa umiejętność autoprezentacji.

 W Polsce od kilkunastu lat prowadzone są z tego zakresu szkolenia. Aby dobrze wypaść, nie wystarczy jednak tylko wyuczyć się odpowiednich zdań, gestów czy zachowań. 

Sztukę autoprezentacji można rozumieć w dwojaki sposób. 

– Jedno to jest w takim potocznym rozumieniu, jak się trzeba ustawić, w jaki sposób mówić, jakie gesty wykonywać – mówi Paweł Tempczyk, psycholog i szkoleniowiec w tym zakresie. – Drugie, to  umiejętność bycia w zgodzie ze sobą. W drugim przypadku chodzi o to, aby podczas autoprezentacji wypaść jak najbardziej naturalnie. Według Pawła Tempczyka takie właśnie rozumienie jest kluczem do sukcesu podczas wystąpień publicznych. 

Psychologia procesu

 – Nie da się pracować z autoprezentacją poprzez zastanawianie się, jak powinienem wypaść, jak to zrobić – wyjaśnia Paweł Tempczyk. – Są techniki, na przykład psychologii procesu, które polegają na tym, że jest jakaś jakość, którą mogę u siebie w ciele rozbudzić, dotrzeć do niej. Chociażby pewność siebie. Jak poczuję ją w ciele, zupełnie inaczej zacznę się zachowywać. 

Podczas wystąpienia czy rozmowy nie powinno się także stale myśleć o tym, że należy wypaść i zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami oceniającego. 

– Im bardziej człowiek dostosowuje się do tego, co jest z zewnątrz, a rezygnuje z siebie, tym mniej to się sprawdza. O wiele lepiej ogląda się osobę, która dobrze się prezentuje, bo po prostu to lubi i ma do tego energię, czuje się w tym pewnie – mówi Paweł Tempczyk.

Na szkolenia z autoprezentacji zgłaszają się dziś nie tylko osoby, które muszą nagle publicznie się zaprezentować, lecz także Ci, którzy chcą podwyższać swoje umiejętności. Warsztaty często prowadzone są przez psychologów, ale także przez znanych dziennikarzy, prezenterów czy aktorów. 


Newseria Sp. z o.o.