Umiesz liczyć? Licz na system monitorujący pojazdy

Umiesz liczyć? Licz na system monitorujący pojazdy sxc.hu

Właściciele firm logistycznych zauważają rosnący problem niewłaściwego wykorzystania służbowych pojazdów. Dlatego wielu z nich decyduje się na zakup systemu monitorującego. Można dzięki temu zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają kontrolę rzetelności zatrudnionych kierowców, a informacje zebrane z systemu monitorowania pojazdu pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa pracownika oraz cennego towaru. Osoba zarządzająca monitoringiem w każdej chwili może bowiem sprawdzić, gdzie jest samochód, a w przypadku braku kontaktu z kierowcą namierzyć aktualną pozycję auta. Wdrożenie systemu monitorowania aktualnej pozycji pojazdu czy ładunku wiąże się z zakupem lokalizatora GPS, umieszczeniem go w samochodzie lub kontenerze oraz zalogowaniem się do systemu, pozwalającego na bieżąco kontrolować, co dzieje się z firmowym mieniem. Rozwiązania te nie są drogie, a wydatek ten z pewnością zwróci się po kilku miesiącach użytkowania.

Poprawa wydajności i ochrony kierowcy

Lokalizatory GPS to urządzenia bardzo proste w obsłudze i precyzyjnie wskazujące aktualną pozycję samochodu czy ładunku. Profesjonalnym rozwiązaniem dla firm jest na przykład platforma GPSTrace. Dzięki temu rozwiązaniu z dowolnego miejsca na świecie i urządzenia z dostępem do Internetu możemy dowiedzieć się gdzie znajduje się pojazd lub transportowana przesyłka. Każdy przedsiębiorca może stworzyć również bezpieczną strefę – czyli obszar, w którym powinien poruszać się pojazd. Jeśli auto wyjedzie poza jej granice, uruchomiony zostanie alarm. Właściciel pojazdu może otrzymać również alert SMS, gdy lokalizator GPS straci łączność z serwerem na 10 min.

Co więcej, dostępna jest również usługa powiadamiania o przekroczeniu prędkość (np. 100 km/h – choć zakres szybkości można ustalić na dowolnym poziomie). System monitorujący wskazuje aktualną pozycję pojazdu czy ładunku nawet kilka razy na minutę, a precyzja lokalizacji wynosi kilka metrów. Długi czas działania urządzenia pozwala na monitorowanie podróży służbowych, tras przejazdu ładunku, a także – w przypadku kradzieży pojazdu czy przesyłki – szybkie odnalezienie przywłaszczonego mienia.

O czym należy poinformować pracownika?

Stosowanie systemu lokalizowania pojazdów jest szczególnie chętnie wykorzystywane w pojazdach przedstawicieli handlowych, kurierów czy zawodowych kierowców. Są oni mobilnymi pracownikami i to od ich efektywności w dużej mierze zależy dobra koniunktura przedsiębiorstwa. Warto jednak pamiętać, że przed przekazaniem służbowego pojazdu pracodawca musi poinformować swojego podwładnego o zastosowanym systemie oraz przekazać informacje na temat sposobu wykorzystywania danych zebranych z systemu. Najlepszym rozwiązaniem jest spisanie właściwej umowy, która określać będzie warunki wykorzystania służbowego pojazdu oraz wyszczególnić zachowania, które nie będą tolerowane przez właściciela firmy. W ten sposób unikniemy przykrych konsekwencji wynikających z niewłaściwego użytkowania firmowego auta.

Optymalizacja czasu i kosztów

Zakup lokalizatorów GPS pozwala w prosty i co ważne tani sposób optymalizować czas pracy kierowców, sprawnie kontrolować wydatki na paliwo i usprawniać proces realizacji zleceń. Dodatkowo, w przypadku kradzieży pojazdu, jego właściciel otrzymuje informację o aktualnej lokalizacji. Jest to niezwykle ważne w przedsiębiorstwach transportowych i logistycznych, w których firmowa flota stanowi o wielkości zysków. Jak pokazują wyniki sprzedaży Spy Shop, w pierwszym półroczu 2015 roku akcesoria pozwalające na śledzenie trasy przejazdu czy lokalizację przesyłek cieszyły się dużą popularnością zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorców. Poza systemem monitoringu wybierają oni także wideorejestratory, które pozwalają na rozstrzyganie okoliczności stłuczek i sprawne ubieganie się o odszkodowanie. Film zarejestrowany przez kamerę może być także dowodem przeciwko nieuczciwym pracownikom i ich występkom, które szkodzą reputacji i finansom firmy.

Spy Shop - Sklep Detektywistyczny Paweł Wujcikowski