Upadłość konsumencka strzałem w dziesiątkę?

Upadłość konsumencka strzałem w dziesiątkę? Fotolia

Od początku roku do lipca aż 831 osób skorzystało z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej – wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Najwięcej takich przypadków było na Mazowszu, Śląsku oraz w Wielkopolsce.

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej. Zmiany uznać należy za rewolucyjne. Polski ustawodawca konstruując przepisy w końcu przechylił środek ciężkości uregulowania z interesu wierzycieli na rzecz interesu dłużników. Przy spirali zadłużenia windykacja trwająca latami powodowała wypchnięcie dłużników poza system prawny oznaczający faktyczną śmierć cywilną oraz bytowanie poza oficjalnym obrotem gospodarczym. W końcu ktoś dostrzegł, że takie marginalizowanie obywatela jest bardziej kosztowne dla społeczeństwa, niż zachowywanie formalnego interesu wierzyciela.

Obecnie celem postępowania upadłości konsumenckiej jest oddłużenie dłużnika, a nie zaspokojenie wierzycieli. To wynik nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dzięki zmianom, osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, łatwiej mogą ogłosić upadłość.

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą z niej korzystać konsumenci, którzy stali się niewypłacalni – nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek

– informuje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Z upadłości konsumenckiej można skorzystać raz na 10 lat. Dopiero po 10 latach ponownie można złożyć wniosek o upadłość w sytuacji, gdy poprzedni zostanie oddalony albo umorzony. Przy odformalizowaniu samego wniosku o ogłoszenie upadłości oraz zmniejszeniu opłaty sądowej z 1000 zł do 30 zł zmiany należy uznać za korzystne i rewolucyjne.

Ponad 100 mln długów

Jak wynika z danych BIG InfoMonitor upadłość konsumencka cieszy się dużą popularnością. Od początku roku do końca lipca skorzystało z niej już 831 Polaków. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach do sądów trafiło 2 535 wniosków. Dla porównania od marca 2009 roku do końca 2011 roku ogłoszono 36 upadłości konsumentów na 1875 złożonych wówczas wniosków. Wśród bankrutujących w tym roku znaleźli się m.in.: kobieta, która ma 47 kredytów oraz mężczyzna, który ma ich 44.

Podobne artykuły:

Jednak wartość kredytów tych osób na tle zadłużenia innych nie jest wcale wysoka – jak informuje BIG Info Monitor, wynosi niecałe 35 tys. zł. Średnia dla ogłaszającego upadłość to natomiast 160,7 tys. zł. W grupie osób z ogłoszoną przez sąd upadłością konsumencką posiadających zadłużenie w bankach, 43 osoby mają więcej niż 10 kredytów, a 197 od 5 do 10 zobowiązań. Łączna wartość zadłużenia w bankach osób, wobec których od stycznia do lipca sąd orzekł upadłość konsumencką przekracza 115,5 mln zł. Z tej kwoty 70 mln zł przypada na kobiety, a 45,5 mln zł na mężczyzn.

Różne źródła problemów

Jak się okazuje, nie wszyscy sięgający po upadłość konsumencką, w chwili zgłaszania się do sądu, mieli na koncie do spłacenia kredyty w bankach.

– Analiza sytuacji kredytowej osób, wobec których sąd ogłosił upadłość konsumencką pokazuje, że co siódma nie miała zobowiązań kredytowych w bankach na terenie Polski. W ich przypadku do kłopotów mogły doprowadzić pożyczki pozabankowe, innego rodzaju nie zapłacone zobowiązania, w tym np. odziedziczone – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Możliwe jest też, że zaciągnięte przez osoby ogłaszające upadłość kredyty, trafiły wcześniej do firm windykacyjnych.

Domena kobiet

Analizy BIG Info Monitor pokazują, że po upadłość konsumencką częściej sięgają kobiety niż mężczyźni. Od stycznia do lipca upadłość konsumencką ogłosiło 470 pań (57 proc.) i 361 (43 proc.) panów. Do kobiet należy również niechlubny rekord wartości zaległego zadłużenia w bankach i SKOK-ach. Mieszkanka Mazowsza ma do spłacenia siedem kredytów, przeterminowanych o blisko 800 dni, na łączną kwotę niemal 8,3 mln zł. Jeśli chodzi o wiek, to najczęściej po ten sposób wyprostowania swojej sytuacji finansowej sięgają Polacy po 55 roku życia – 32 proc. upadłości. Najwięcej osób korzystających z możliwości ogłoszenia upadłości pochodzi z Mazowsza – co czwarta oraz ze Śląska i Wielkopolski – co jedenasta.

Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce

Kancelaria Prawna Skarbiec Kinga Stachowiak