• Urlop ojcowski i tacierzyński w 2015 r. Sprawdź, kiedy i komu przysługuje

    Tacierzyńskie fotolia.pl

    Przekonanie, że mężczyzna jest tylko od tego, by zarabiać pieniądze, powoli odchodzi do lamusa. Obecnie ojcowie chcą uczestniczyć w życiu rodziny, a zwłaszcza w pierwszych chwilach życia dzieci. Pomocny w tym może być urlop ojcowski i tacierzyński.

    W bieżącym roku zasady urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego nie zmieniły się. Jednak warto przypomnieć, komu przysługują te przywileje, a także jakie zasady trzeba spełniać, aby móc z nich skorzystać. Na początku musimy odróżnić obie formy urlopu, gdyż urlop ojcowski i tacierzyński to nie to samo.

    Jak długo trwa urlop ojcowski?

    Zacznijmy od urlopu ojcowskiego. Został on wprowadzony w Polsce w 2010 r. i przez te kilka lat zmieniała się jego długość. Na początku było to siedem dni. Urlop ojcowski 2015 wynosi 14 dni. Należy tu podkreślić, że do urlopu tego wliczają się dni ustawowo wolne od pracy – czyli soboty, niedziele i święta. Ojciec może go wykorzystać do czasu ukończenia pierwszego roku życia przez dziecko, a więc najpóźniej musi na niego zejść dwa tygodnie przez pierwszymi urodzinami malucha. Jak zrobi to np. cztery dni przed urodzinami dziecka, to reszta jego urlopu przepada. Przywilej ten jest w całości płatny i przyznawany ojcom niezależnie od ich sytuacji finansowej. Urlopu ojcowskiego nie można dzielić, należy go wykorzystać w całości za jednym razem. Nie koliduje on w żaden sposób z urlopem macierzyńskim żony – można na niego zejść podczas odbywania przez nią tego świadczenia.

Nowoczesna Firma S.A. Agata Wiewióra