Urząd skarbowy będzie dzwonić, zamiast pisać

Urząd skarbowy będzie dzwonić, zamiast pisać Africa Studio - Fotolia

Urzędy skarbowe będą dzwonić do podatników – wynika z dokumentu „Standardy dotyczące wyjaśnień i wezwań” zatwierdzonego przez wiceministra finansów Jacka Kaplicę. Telefon może dotyczyć np. wezwania do złożenia deklaracji lub jej uzupełnienia.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, ma to na celu usprawnienie rozwiązywania spraw podatników i poprawę wizerunku administracji podatkowej. Resort argumentuje swoją decyzję tym, że prawo dopuszcza już taki kontrakt z podatnikami, ale praktyka fiskusa nie jest taka sama we wszystkich urzędach, więc należy ją ujednolicić.

Właśnie dlatego, jeśli nie ma bezwzględnej konieczności wysyłania pisemnego wezwania, urząd skarbowy będzie kontaktował się z petentami telefonicznie. Będzie to możliwe m.in. w przypadkach, gdy podatnik nie złoży deklaracji lub popełni w niej błędy, takie jak: nieaktualny adres, brak podpisu czy nieprecyzyjny okres dot. deklaracji. Po telefonie, tego typu sprawa powinna zakończyć się sporządzeniem notatki służbowej lub adnotacji w aktach.

red.