Usługi aplikacyjne nadają rytm światu

Usługi aplikacyjne nadają rytm światu Pixabay.com

Aplikacje znajdują się w centrum dzisiejszej rzeczywistości. Bez przerwy korzystają z nich zarówno pracownicy, jak i klienci, zwiększając zyski przedsiębiorcom. Szacuje się, że przeciętne przedsiębiorstwo stosuje nawet do 200 aplikacji.

Cały czas zmienia się sposób zarządzania aplikacjami oraz ich kontrolowania, zmuszając firmy do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób wdrażać aplikacje by było to opłacalne. Praktycznie każda aplikacja korzysta z tej lub innej formy usługi aplikacyjnej, aby zarządzać wydajnością (zdolność aplikacji do szybkiego reagowania podczas korzystania z niej), bezpieczeństwem (używanie oprogramowania w sposób bezpieczny) lub dostępnością (nieprzerwany dostęp do aplikacji).

W rezultacie, aby zapewnić niczym niezakłóconą współpracę aplikacji z użytkownikiem końcowym, organizacje muszą potrafić zarządzać wieloma usługami naraz.

Dlaczego obecnie robi się tyle szumu wokół usług aplikacyjnych?

Żyjąc w ciągłym pośpiechu użytkownicy oczekują, że aplikacje będą działały zawsze, szybko i na każdym urządzeniu. Jeżeli organizacje nie będą w stanie spełnić tych oczekiwań, klienci bez najmniejszych problemów znajdą alternatywy i przejdą na rozwiązania konkurencyjne.

Jednocześnie tempo rozwoju oprogramowania wciąż przyspiesza. Kolejne wersje coraz szybciej pojawiają się na rynku, pojawiła się metoda DevOps, a także oczekuje się, że wdrażanie nowych wersji nie będzie miało wpływu na bieżące działanie aplikacji. Aby działy IT lub firmy informatyczne pozostały w kontakcie z klientami, muszą one spełniać ich oczekiwania, używając responsywnych, dostępnych za pomocą różnych kanałów aplikacji, w których zmiany wprowadzane są bez zakłóceń.

Usługi aplikacyjne obejmują pakiet technologii lub usług, które zwiększają dostępność, bezpieczeństwo oraz szybkość działania aplikacji. Usługa aplikacyjna nie jest tym samym, co aplikacja sama w sobie – to technologia lub serwis stworzone dla środowiska, w którym działa dane oprogramowanie.

Usługi aplikacyjne mogą obejmować szeroki zestaw zastosowań – od tradycyjnego równoważenia obciążenia, po bardziej zaawansowane technologie dostarczania aplikacji. Technologie te dotyczą bezpieczeństwa, mobilności, dostępu, wydajności oraz zarządzania tożsamością.

Współczesny rynek usług aplikacyjnych

Usługi aplikacyjne są obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej z uwagi na rosnące zastosowanie aplikacji w organizacjach. Ponadto przedsiębiorstwa coraz częściej wolą stworzyć własne aplikacje zamiast wykorzystywać standardowe. Gartner przewiduje, że do roku 2020 aż 75 procent aplikacji wspierających biznes cyfrowy będzie tworzone dla potrzeb firmy, a nie kupowane1. Organizacje będą poszukiwać usług aplikacyjnych dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.

Oczywiście organizacje znajdują się na różnym etapie w odniesieniu do stosowania aplikacji, gdyż inaczej określają własne priorytety. Większość organizacji wdrożyła już usługi takie jak SSL VPN, natomiast usługi związane z systemem obsługi tożsamości użytkownika, kontrolą dostępu (w tym jednorazowym dostępem) do aplikacji planuje wprowadzić w tym roku około jedna czwarta organizacji.

1http://www.gartner.com/newsroom/id/3119717

F5 Networks Ireneusz Wiśniewski