Voicemail przyszłością reklamy?

Voicemail przyszłością reklamy? Image courtesy of ddpavumba/ FreeDigitalPhotos.net

W reklamie najistotniejsza jest siła rekomendacji. Jeżeli przekaz będzie trafny, w sposób oryginalny i warty zapamiętania przekaże promowane treści, można mieć prawie 100% pewność, że o ofercie dowie się nie tylko odbiorca rozmowy telefonicznej.

Wykorzystywanie wizerunku osób znanych ze szklanego ekranu do promocji firmy to dziś nie nowość. Z telewizyjnych reklam, stron gazet, portali internetowych uśmiechają się do nas aktorzy promujący oferty operatorów telekomunikacyjnych, nowe konta bankowe czy dezodoranty dla mężczyzn. Zdziwiony, że jeszcze nie dzwonią do klientów?

O tym, że osoby znane z życia publicznego to najbardziej lubiani przez Polaków bohaterowie reklam wyczytać można było już w 2009 roku z badania DriveR przeprowadzonego przez ZenithOptimedia Polska. Okazało się wtedy, że największe „wzięcie” mają nietuzinkowe kobiety, inteligentni mężczyźni, autorytety oraz ludzie o wielkim sercu.

Badanie IPE

Do podobnych wniosków doszli autorzy badania z Instytutu Psychologii Ekonomicznej. Udowodnili, że wykorzystanie wizerunku celebryty może pomóc w wypromowaniu oferty firmy jeszcze nieznanej na rynku. Ponieważ uwaga odbiorców skupia się przede wszystkim na promowanym artykule i jego cechach, a nie marce jako takiej, strategia ta wykorzystywana jest głównie przy kampaniach społecznych oraz reklamach odnoszących się do kategorii produktowych. Z kolei udział celebryty przy kampanii reklamowej firmy o utrwalonym w świadomości konsumentów wizerunku gwarantuje lepsze zapamiętanie danego przekazu. A im ciekawsza reklama z dobrze dobraną postacią – tym celniejsza w skutkach się okaże.

Złoty środek

Z jednej strony konsumenci rozważnie podejmują decyzje zakupowe, analizując wcześniej wszystkie za i przeciw, z drugiej – spontanicznie, nierzadko pod wpływem zachcianki czy chwilowego kaprysu. Niezależnie od motywu działania, to czy zdecydują się na tę markę, czy wybiorą konkurencyjny towar, w dużej mierze zależy od skuteczności kampanii reklamowej, jaka będzie towarzyszyć promocji produktu.

Po pierwsze liczy się świeży, kreatywny pomysł, a zatem taki, który nie został jeszcze wykorzystany, przynajmniej nie na masową skalę. - Konstruując przekaz należy dodatkowo rozgraniczać sytuacje, w których buduje się wizerunek zupełnie nowej marki od tych, których celem jest promocja firmy już istniejącej na rynku. Wtedy działania skupiają się głównie na umacnianiu jej obecności w świadomości odbiorców – mówi Tomasz Pakulski, specjalista ds. marketingu sieciowego z REDlink. Właśnie dlatego czasem warto wykorzystać w reklamie wizerunek znanej osoby, a czasem wystarczy trafny, zapadający w pamięć slogan reklamowy, aby równie skuteczne przyciągnąć uwagę odbiorców.

Kanał

Kolejnym aspektem jest dobór właściwego kanału dotarcia do odbiorcy – dostosowanego do profilu konsumenta oraz możliwości budżetowych – w końcu pieniądze to równie ważny czynnik determinujący plany reklamowe. Trzeba pamiętać, że spontaniczne dodawanie informacji o produktach np. na forach internetowych może czasem przynieść więcej szkód niż korzyści – Internauci są coraz bardziej świadomi „zasadzek”, jakie na nich czyhają, a i pojęcie amplifyingu nie jest już im obce.

Podobne artykuły:

Redlink.pl Tomasz Pakulski