W Europie najdłużej popracują Szwedzi, Polacy poniżej średniej

W Europie najdłużej popracują Szwedzi, Polacy poniżej średniej Sergey Nivens - Fotolia

W okresie 2002-2012 zwiększała się liczba lat, które przepracowuje w ciągu życia statystyczny obywatel Unii Europejskiej. Prognozowany czas aktywności zawodowej wzrósł w ciągu tego okresu ze średnio 32,9 do 35 lat.

Takie dane podaje portal rynekpracy.pl powołując się na Eurostat. 

W 2002 roku przewidywany czas pracy mężczyzn wynosił 36,2 lat, zaś w 2012 roku 37,6 lat – a więc o 1,4 roku dłużej. Jednak to w przypadku kobiet szacowana liczba lat pracy zwiększyła się w większym stopniu – z 29,4 lat w 2002 roku do 32,2 lat w 2012 roku, a więc o 2,8 lat.

– Zwiększający się w kolejnych latach przewidywany okres pracy związany jest m.in. z podnoszeniem przez legislatorów wieku emerytalnego w poszczególnych krajach UE. Stanowi to odpowiedź na niekorzystne zmiany demograficzne, przede wszystkim starzenie się społeczeństwa. Dłuższy czas pracy jest również wynikiem rosnącej długości życia – komentuje Maciej Mozolewski z Sedlak & Sedlak.

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Podobne artykuły:


Wykres 1 Sedlak&Sedlak

 

W 2012 roku wśród krajów europejskich najdłuższą prognozę lat czasu pracy, jaki czeka statystycznego 15-latka, odnotowano dla Szwecji (40,6 lat). Średnio w UE-28 przewidywano natomiast 35 lat aktywności zawodowej. W Polsce szacowano tę wartość na 32,1 lat. Najkrócej, wedle szacunków Eurostatu, pracować będą Węgrzy (30,4 lat).

Podobne artykuły:


Wykres 2 Sedlak&Sedlak

 

 

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

 

Redakcja portalu rynekpracy.pl

Sedlak & Sedlak