W których krajach najczęściej szukamy pracy?

W których krajach najczęściej szukamy pracy? www.sxc.hu

Najpopularniejszymi kierunkami emigracji zarobkowej są nadal Niemcy, Skandynawia i Wielka Brytania.

Niemiecki rynek pracy jest wciąż najbardziej atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród Polaków – 21 proc. badanych zdecydowałoby się na podjęcie pracy w tym kraju - tak wynika za najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service S.A. przez Instytut Millward Brown.

Znacznie większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym cieszą się kraje skandynawskie. Za pracą do Norwegii, Szwecji, czy Danii wyjechałoby 21 proc. Polaków. Do łask wracają także Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie chęć wyjazdu deklaruje 8 proc. badanych.

Wyniki badania wskazują także, że osoby z wykształceniem wyższym dwa razy częściej wybrałyby Skandynawię jako kierunek emigracji niż osoby z wykształceniem podstawowym. Stany Zjednoczone i Kanada to kraje, do których przede wszystkim wyjechałyby osoby z dyplomem wyższej uczelni. Z kolei Holandię, czy Niemcy wybrałyby osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym.

Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków o liczebności N=1000 osób w terminie 28.02 - 02.03.2014 r.

Preferencje dotyczące wyjazdu za granicę za pracą różnią się w zależności od wieku badanych. Emigrację zarobkową wykluczały najczęściej osoby starsze, wśród których blisko 40 proc. nie zdecydowałoby się na wyjazd. Z kolei osoby młode do 34 roku życia najczęściej deklarowały chęć wyjazdu – tylko 8 proc. w tej grupie nie rozważa wyjazdu.

Przewracające się domino

Tylko 17 proc. Polaków deklaruje, że nie rozważa wyjazdu z Polski za pracą, a 4 proc. nie ma opinii na ten temat. Pozostali nie wykluczają takiej możliwości. 

Obserwujemy coś, co można porównać do przewracającego się domina. Jedni wyjechali do pracy za granicę, odnieśli sukces a następnie zachęcają znajomych i rodzinę do wyjazdu. Praca w Polsce przestaje już być podstawowym wyborem. Perspektywy są znacznie szersze i Polacy nie wahają się z nich korzystać.

Na decyzje dotyczącą kierunku emigracji ma także wpływ wysokość otrzymywanego miesięcznie wynagrodzenie. Niemal co trzeci respondent (27%) posiadający najniższe dochody (do 999 zł) deklarował chęć wyjazdu za pracą do Niemiec. Kraj naszych zachodnich sąsiadów jest w tej grupie preferowany dwukrotnie częściej niż drugi w kolejności kierunek, czyli Skandynawia. Dla zarabiających najwięcej (powyżej 4999 zł) atrakcyjne byłyby przede wszystkim kraje skandynawskie, Niemcy, a także USA czy Kanada.

Work Service SA Krzysztof Inglot