W Polsce łatwiej prowadzić biznes

W Polsce łatwiej prowadzić biznes Image courtesy of renjith krishnan/FreeDigitalPhotos.net

W opublikowanym przez Bank Światowy rankingu Doing Business 2014 Polska awansowała o 10 pozycji i znalazła się na 45 miejscu na 189 sklasyfikowane państwa.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan:

To dobra informacja dla inwestorów zagranicznych, bo pokazuje, że w Polsce poprawiają się warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. To także pozytywny sygnał dla naszych przedsiębiorców, ponieważ świadczy o tym, że mimo licznych przeszkód, można jednak coś zrobić dla ułatwienia funkcjonowania biznesu w takich dziedzinach jak: uzyskiwanie pozwoleń na budowę czy zakładanie firm.

Pozwolenia na budowę

Bardzo poprawiliśmy w rankingu pozycję, jeśli chodzi o uzyskiwanie pozwoleń na budowę. Stało się to przede wszystkim dzięki istotnemu obniżeniu ich kosztów. Liczba procedur zmniejszyła się bowiem tylko z 19 do 18, a czas potrzebny na załatwienie pozwolenia skrócił się o 3 dni, ze 164 do 161.

Podobne artykuły:

Ta zmiana spowodowała wyłom w biurokratycznym murze, którego przedsiębiorcy nie mogli sforsować od lat. Rząd przygotował projekt kodeksu budowlanego, który powinien - mamy nadzieję - usprawnić proces inwestycyjny. A to jest warunek eliminowania barier przy rozpoczynaniu nowych inwestycji, których tak bardzo potrzebujemy. Bez nich nasz wzrost gospodarczy będzie słabszy, a zdolność do tworzenia nowych miejsc pracy znacznie mniejsza.

Rozliczanie podatków

Poważny problem mamy natomiast z rozliczaniem podatków. W rankingu jesteśmy na 113 miejscu na 189 państw. Z tegorocznych badań małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan, wynika że dla ponad 69 proc. firm regulacje dotyczące podatku VAT są nieprzejrzyste, niejednoznaczne i stanowią poważne utrudnienie w działalności gospodarczej.
Dla ponad 65 proc. firm przeszkodą w prowadzeniu biznesu jest niska przejrzystość i jednoznaczność systemu podatku dochodowego od działalności gospodarczej. Ciągle 60 proc. przedsiębiorstw mówi, że procedury administracyjne i koszty z nimi związane są barierą, którą trudno pokonać.

Rząd powinien pójść za ciosem i spowodować, że biurokratyczny mur, który - jak pokazał Bank Światowy w swoim rankingu Doing Business - został naruszony, zostanie cegła po cegle rozebrany.
Ciągle jeszcze bowiem jest wiele do zrobienia w obszarze pozwoleń na budowę, w procedurach i kosztach związanych z zakładaniem firm, w nienaruszonym obszarze rozliczania podatków, egzekwowaniu kontraktów, czyli w pracy naszych sądów rozstrzygających sprawy gospodarcze.

konfederacjalewiatan.pl
 
 

Podobne artykuły:


Konfederacja Lewiatan