Wady i zalety pracy zespołowej

Wady i zalety pracy zespołowej Image courtesy of by franky242/FreeDigitalPhotos.net

Osoby pracujące w zespole są doskonale zgrane i poświęcają wiele czasu na osiągnięcie zamierzonych celów? Niestety, rzeczywistość nie zawsze wygląda tak idealnie.

Zdarzają się konflikty osobowości, konflikty wewnętrzne i problemy z przywództwem, które prowadzą do frustracji. Powstaje pytanie: czy praca zespołowa pomaga, czy raczej niekorzystnie wpływa na atmosferę w biurze?

Jedną z niewątpliwych zalet wspólnej pracy jest podział zajęć i odpowiedzialności. Każdy dostaje zadania do wykonania, za które odpowiada, dzięki czemu wspólnie można prowadzić projekty, których jedna osoba nie byłaby w stanie zrealizować sama.

Podobne artykuły:

Co dwie głowy to nie jedna

Zatem jeśli jesteś częścią zespołu, możesz nie tylko brać udział w dużych projektach, ale również wykonać pracę szybciej, pracując sprawniej i wydajniej dzięki wsparciu pozostałych członków teamu. Ponadto, to doskonała okazja do poszerzenia swoich kompetencji i wiedzy, korzystając z doświadczenia i umiejętności innych.

Zgodnie z powiedzeniem: „Co dwie głowy, to nie jedna”, praca w grupie służy przede wszystkim tym, których praca wymaga sporej kreatywności, np. pracownikom agencji reklamowych. Przykładem tego są stosowane w wielu firmach burze mózgów, w czasie których współpracownicy razem obmyślają strategię działań – w grupie można od razu zweryfikować swoje pomysły, odrzucić te słabsze lub nierealne do wykonania, a pozostawić najlepsze.

Nie zawsze idealnie

Praca w grupie sprawdza się również w sytuacjach problemowych – łatwiej poradzić sobie z kłopotami, gdy spojrzy się na nie z perspektywy innych osób i otrzyma wsparcie pozostałych członków teamu.

Niestety, nie zawsze praca w grupie przebiega tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Może to nie tylko prowadzić do konfliktów w zespole i narastającej frustracji, ale również spowodować, że praca nad projektem nie zostanie zakończona w terminie lub – co gorsza w ogóle, albo jakość wykonanych zadań nie będzie zadowalająca i nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Podobne artykuły:

monsterpolska.pl Małgorzata Majewska