Walka o dopłaty z MdM

Walka o dopłaty z MdM Fotolia

Początek nowego roku przyniósł długo wyczekiwane udostępnienie drugiej puli środków dofinansowań w programie Mieszkanie dla Młodych. Należy się śpieszyć, ponieważ zainteresowanie jest ogromne.

Wnioski na rok 2017 można było składać wcześniej, ale limity zostały osiągnięte już w lipcu. Przepisy przewidują, że w sytuacji gdy 50 proc. środków przeznaczonych na dany okres zostanie przyznane, kolejna pula będzie dostępna dopiero na początku roku, którego dotyczą dofinansowania.

Kwota przeznaczona na rok 2017 wynosiła 746 mln zł, a ponieważ została niemal w połowie wykorzystana, druga pula, która zostanie rozdysponowana nie przekroczy 382 mln złotych.

– Nauczeni doświadczeniem z lat poprzednich przewidujemy, że środki rozejdą się bardzo szybko – komentuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. – Wiele osób jest dobrze przygotowanych, mają już zebraną odpowiednią dokumentację i jedyne co im pozostaje to złożyć wniosek do banku – dodaje.

Warunki programu MdM

Najważniejsze kryteria, które musi spełniać osoba starająca się o dofinansowanie, to limit wieku – 35 lat (w przypadku małżeństw, brany pod uwagę jest młodszy z małżonków), nieposiadanie na własność żadnej nieruchomości, także w przeszłości; a powierzchnia lokalu, który chcemy zakupić nie może przekroczyć 75 mkw. Warunek wieku nie dotyczy rodzin i osób samotnie wychowujących co najmniej trójkę dzieci, a wielkość lokum dla takich beneficjentów zwiększa się o 10 mkw.

Warunkiem koniecznym uczestnictwa w programie jest zaciągnięcie kredytu. Musi on zostać przyznany wyłącznie na zakup mieszkania, co najmniej na 15 lat, w polskiej walucie, a kwota musi pokrywać co najmniej 50 proc. całej ceny mieszkania. Niezbędne jest także posiadanie własnych środków przy staraniu się o kredyt, od stycznia jest to 20 proc. całościowej kwoty kredytu.

– Podniesienie wymaganego wkładu własnego w ubiegłym roku do 15 proc. nie zmniejszyło znacząco popytu – komentuje Kijanka. – W związku z tym, obowiązujące aktualnie 20 proc. nie powinno wyhamować zainteresowania. Co więcej, jest to niemal ostatnia szansa by skorzystać z programu – dodaje.

Ostatni dzwonek

– Zdajemy sobie sprawę jak atrakcyjna jest możliwość skorzystania z MdMu – mówi ekspert Grupy Deweloperskiej Geo. – Wychodzimy naprzeciw potrzebom klientów i z tego powodu również w naszych inwestycjach oferujemy mieszkania dostępne w programie. Zarówno w Atrium Geo w Katowicach, jak i w Nowym Horyzoncie we Wrocławiu znajdują się lokale, które spełniają warunki Mieszkania dla Młodych – dodaje.

Kto nie podjął jeszcze decyzji, a wciąż się zastanawia, musi się śpieszyć. Pula na ten rok rozejdzie się w ekspresowym tempie, a gdy to nastąpi, zaczną maleć środki na przyszły. Kto nie zdąży, będzie mieć możliwość składania wniosku na rok 2018. Należy jednak pamiętać, że zostaną one wstrzymane kiedy przekroczą 50 proc. przeznaczonej kwoty (762 mln zł), co jest wielce prawdopodobne, biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie. Dodatkowo, należy pamiętać, że 2018 to ostatni rok, w którym MdM będzie obowiązywać. Zastąpi go program Mieszkanie Plus, który zamiast wsparcia w zakupie własnego mieszkania będzie koncentrował się na tworzeniu zasobów tanich mieszkań przeznaczonych do wynajmu.

PRIME TIME PR Katarzyna Krupicka