Warszawa wśród najbardziej zakorkowanych miast Europy

Warszawa wśród najbardziej zakorkowanych miast Europy http://rt.com/

Według raportu TomTom przeciętny warszawiak traci rocznie 110 godzin na każdym przejeździe, który bez korków trwałby 30 minut. Wskaźnik zakorkowania wynosi 44 proc. – czas dojazdu się niemal podwaja. Gorzej jest tylko w Moskwie i Stambule.

Producent nawigacji pozyskał dane o większości miast na świecie dzięki swoim użytkownikom. Anonimowe raporty pozwalały ocenić czasy przejazdu w czasie godzin szczytu oraz bez korków. Stopień zakorkowania wyliczono dzięki porównaniu czasu dojazdu w korku i przy ruchu swobodnym. Różnica została wyrażona jako procent całego czasu podróży – procenty wyrażają wyłącznie opóźnienie wynikające z utrudnień ruchu.

Najbardziej zakorkowane miasta Europy

Raport Tom Tom

Raport zawiera także informacje o najbardziej zakorkowanym dniu w ciągu roku a także stopniu zakorkowania w szczytach i poza szczytem.

Korki w Europie Tom Tom


Warszawa  

W Warszawie wskaźnik zakorkowania wynosi  44 proc., co oznacza, że przeciętnie kierowcy jadą do celu niemal dwa razy dłużej, niż jechaliby przy pustych drogach. Z tego powodu Warszawa jest trzecim najbardziej zakorkowanym miastem Europy, zaraz po Moskwie (65 proc.) i Stambule (57 proc.)

Raport dla Warszawy Tom Tom

W godzinach porannego szczytu opóźnienie w czasie dojazdu sięga w Warszawie 89 proc., a w czasie szczytu wieczornego nawet 95 proc.

Najbardziej zakorkowany poranek przypada w poniedziałek a najmniej - w piątek. Najbardziej dotkliwe korki tworzą się w piątek wieczorem, gdy opóźnienie sięga nawet 12 proc. czasu dojazdu. Najmniej dotkliwe wieczorne korki są w czwartek.

Przeciętnie, poza godzinami szczytu, warszawskie drogi powodują opóźnienia rzędu 40 proc. czasu dojazdu. Niewiele mniej zakorkowane są stołeczne autostrady – 40 proc.

Rozbieżności w stopniu zakorkowania

Warszawa jest jedynym polskim miastem, które znalazło się w zestawieniu. Według raportu najmniej zakorkowanym z badanych miast jest hiszpańska Saragossa. Przeciętne opóźnienie nie przekracza 7 proc. czasu dojazdu. Nawet w czasie porannych i popołudniowych szczytów opóźnienie nie przekracza 13 proc.

Oprócz Polski, Rosji i Turcji w pierwszej dziesiątce znalazły się dwa miasta włoskie (Palermo i Rzym) oraz trzy francuskie (Marsylia, Paryż i Lyon). Problem korków dotyczy także mieszkańców Sztokholmu i Brukseli.  

Największy korek świata


Podobne artykuły:


Konrad Budek