Większa rata to nie największy problem frankowicza

Większa rata to nie największy problem frankowicza sxc.hu

Decyzja o uwolnieniu helweckiej waluty od kursu euro spadła jak grom z jasnego nieba na ponad pół mln polskich kredytobiorców. Paniki wywołanej skokiem kursu franka grubo powyżej 4 zł, nie uspokoiła nawet obniżka stopy procentowej do -0,75 proc.

Wbrew powszechnym opiniom, największym problemem tzw. frankowiczów nie jest wzrost wysokości raty kredytu. Pamiętajmy, że kredyty w szwajcarskiej walucie posiadają w większości osoby zarabiające znacznie powyżej średniej krajowej. Gospodarstwa domowe, które do tej pory radziły sobie z bieżącą spłatą posiadanego zadłużenia, z reguły są w stanie wygospodarować dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie.

50 procent wyższy wolumen zadłużenia

Znacznie bardziej dotkliwy dla kredytobiorców jest skokowy wzrost wolumenu zadłużenia, często przekraczający 50 proc. w porównaniu z pierwotną wysokością zaciągniętego kredytu. Przykładowo, kredytobiorca, który w styczniu 2008 r. zaciągnął kredyt w szwajcarskiej walucie na kwotę odpowiadającą równowartości 300 tys. zł, przy założeniu, że marża kredytu wynosiła 1,1 p.p., obecnie ma do spłacenia kwotę wynoszącą blisko 470 tys. zł. Jest to często poważny problem w sprzedaż nieruchomości kredytowej przy zakupie w całości na kredyt, gdyż wartość kredytu przewyższa cenę rynkową.

30 mld złotych więcej w kilka godzin

Całkowita wartość kredytów Polaków zadłużonych we franku szwajcarskim po decyzji szwajcarskiego banku centralnego w ciągu kilku godzin wzrosła o 30 mld złotych. Jest to duży problem dla całego polskiego sektora bankowego. Banki zdają sobie sprawę, że w przypadku braku woli ich aktywnego wsparcia dla najbardziej zadłużonych frankowiczów, część kredytobiorców może mieć problem ze spłatą kolejnych rat kredytu. Na szczęście napływają już pierwsze pozytywne sygnały z banków o możliwości uwzględnienia ujemnej stawki LIBOR oraz obniżeniu spreadu walutowego, co z pewnością jest dobrą wiadomością dla osób zadłużonych we frankach.

Maciej Trela