Konsultanci rezygnują z pracy, bo musza ujawnić prezenty powyżej 380 zł

Konsultanci rezygnują z pracy, bo musza ujawnić prezenty powyżej 380 zł www.sxc.hu

Na skutek zmian w ustawie o konsultantach, wprowadzonych w życie 11 września, z pełnionych funkcji zrezygnowało 26 osób. To sprzeciw wobec spowiadania się z relacji z firmami.

Ze swoich stanowisk zrezygnowało co najmniej 24 konsultantów wojewódzkich oraz dwóch konsultantów ogólnopolskich – w dziedzinie zdrowia publicznego i alergologii.

Nowe przepisy nakładają obowiązek składania oświadczeń, w których trzeba ujawnić: pracę dla podmiotów działających w branży medycznej, farmaceutycznej i ubezpieczeniowej, posiadanie akcji lub udziałów w nich, zasiadanie w ich władzach, doradzanie oraz prowadzenie badań za ich pieniądze – podaje PAP.

Zgodnie z treścią zmienionej ustawy, konsultant jest również zobowiązany ujawniać prezenty powyżej 380 zł oraz wyjazdy na koszt firm. Organem mającym kontrolować oświadczenia jest Centralne Biuro Antykorupcyjne, co nie spotkało się z aprobatą konsultantów.

W rozmowie z PAP, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreślił, że rezygnacja konsultantów nie wpłynie na pogorszenie sytuacji w służbie zdrowia. Ponadto zwrócił uwagę, że jeśli ktoś nie chce ujawnić, co robi zawodowo czy naukowo, to nie może być konsultantem.

Redakcja