Witamy Panią na 7. poziomie kwalifikacji

Witamy Panią na 7. poziomie kwalifikacji fot. fotolia.pl

Witam Pana, Managerze na 7 poziomie kwalifikacji! Dobrze, że nareszcie mam narzędzie, dzięki któremu łatwiej było mi wybrać idealnego kandydata na wakat w mojej firmie.

Do niedawna nie wiedziałbym, jak sprawdzić, czy pracownik z Francji ma takie same kompetencje jak Pana poprzednik, Polak.

Wdrażamy rewolucję!

Tak może wyglądać już niedługo rozmowa mająca na celu wdrożenie nowo zatrudnionego pracownika do firmy. Nie tylko transgranicznej korporacji, ale także polskiego przedsiębiorstwa z sektora MŚP.

I nie są to wcale marzenia, lecz rzeczywistość, która już niedługo będzie także naszym udziałem. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i zacząć śledzić zachodzące w krajowej edukacji zmiany. I nie chodzi tym razem o przywrócenie lub zrezygnowanie z kolejnego przedmiotu, który uczniowie mogą zdawać na egzaminie dojrzałości, czy zasad pisania prac licencjackich i magisterskich. Sprawa dotyczy całego procesu kształcenia. Przecież uczenie się przez całe życie powinno być domeną każdego mieszkańca współczesnej Europy.

Zawód nie zawsze zgodny z wykształceniem

Robert Makłowicz, jeden z najbardziej znanych kucharzy w Polsce jest z wykształcenia prawnikiem i historykiem, Monika Olejnik, popularna dziennikarka to zootechnik po Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jak wielu z nas wykonuje zawody niekoniecznie zgodne z ich wykształceniem i czego to dowodzi?

Według twórców opisów Ram Kwalifikacji taki życiorys to zaleta. Dowodzi tego, że dana osoba rozwija się przez całe życie, podąża za swoją pasją, a droga do jej realizacji bywa długa i nieoczywista. Jak przekonać przyszłego pracodawcę, że jako zootechnik mogę być świetnym dziennikarzem? Teraz są to tylko zapisy w CV, które trzeba potwierdzać opiniami od pracodawców, odbytymi praktykami.

Tymczasem kierunek, w jaki zmierza Europa, na wzór Stanów Zjednoczonych to opisywanie kompetencji i ujęcie ich w ramy. Przyszli pracodawcy już nie będą musieli dokładnie badać CV przyszłego kandydata, wystarczy, że napiszą, że szukają kogoś na 6. poziomie Ramy. I tyle.

To, co ma wejść w Polsce w życie w niedługim czasie, ma ułatwić pracownikom szukanie pracy w całej Europie, a pracodawcom da wiedzę nie tylko o posiadanych przez kandydata dyplomach ale także o jego miękkich umiejętnościach. Poziom ramy to cenna informacja o potencjalnym kandydacie do pracy, a także o pracowniku, który stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe w trakcie zatrudnienia.

Obecnie, decydując się na określoną osobę, pracodawca nie wie z kim ma do czynienia. 

Szczególne znaczenie ma to w przypadku osób młodych (absolwentów), którzy nie mają doświadczenia zawodowego, a tym samym nie mają sprawdzonych kwalifikacji miękkich.

I to jest największa bolączka, bo jak się okazuje – o tym czy zatrudniamy młodego człowieka do pracy, w 70% decyduje jego wykształcenie. Ale już o tym, że go zwalniamy w 70% decyduje brak kwalifikacji miękkich.

- Polska Rama Kwalifikacji, wzorując się na ramie europejskiej może ten problem rozwiązać, albo znacznie ograniczyć – podpowiada Monika Zakrzewska, Ekspert w Departamencie Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan.

Rekrutacja będzie łatwiejsza

Przenosząc się nieco w przyszłość można nareszcie stwierdzić, że procesy rekrutacyjne będą o wiele łatwiejsze. Do tej pory każdy HR manager był zdany na własną intuicję. Bo jak porównać kwalifikacje kandydata, który ukończył Sorbonę z kandydatem z rodzimej uczelni z naszej stolicy? Testy? W porządku. W korporacjach podobno się sprawdzają. Jednak dzięki wprowadzeniu Europejskich Ram Kwalifikacji swobodny przepływ kapitału ludzkiego na terenie całej Unii Europejskiej będzie nareszcie efektywny. Zajęło to trochę czasu, ale Dyrektorzy Personalni już nie mogą się doczekać końcowego efektu prac nad Polską Ramą Kwalifikacji.

Polscy i zagraniczni przedstawiciele trzech środowisk – biznesu, edukacji i administracji, już po raz drugi – podczas II Międzynarodowego Kongresu Kwalifikacje będą dyskutować na temat wdrożenia Polskiej Ramy Kwalifikacji, systemów potwierdzania kwalifikacji oraz wykorzystania najnowszych technologii w rozwoju zawodowym.

HEURESIS Certyfikowani Trenerzy i Konsultanci Zarządzania Sp. z o.o. Anna Dziedzic