Wojna na Ukrainie pobudza polski rynek IT

Wojna na Ukrainie pobudza polski rynek IT Sergey Nivens - Fotolia

Polski rynek IT zyskuje na konflikcie rosyjsko-ukraińskim – informuje „Puls Biznesu”. Rośnie liczba oświadczeń o zamiarze zatrudnienia wydawanych obcokrajowcom przez firmy informatyczne. Aż 90 proc. dotyczyło Ukraińców.

Wojna na Ukrainie mocno oddziałuje na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Nie zawsze wpływ ten jest negatywny. Polska, która staje się regionalnym liderem usług IT, podbiera specjalistów z zaatakowanego kraju.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2012 r. firmy z branży IT wydały obcokrajowcom 460 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia. Rok później 686, a w 2014 r. aż 3227. Aż 90 proc. pozwoleń dotyczyło Ukraińców.

Jak tłumaczy cytowany przez „Puls Biznesu” Radosław Szmit z SMT Software, wynika to z słabnącego zaufania do ukraińskich i rosyjskich firm informatycznych.

– Zachodnie przedsiębiorstwa poszukujące zleceniobiorców w mniej oficjalnych rozmowach dystansują się od wyboru firm z tych krajów ze względów geopolitycznych. W stosunku do firm ukraińskich chodzi o unikanie dodatkowego ryzyka, a do rosyjskich to może nie forma sankcji, ale bardziej swoisty bojkot – powiedział Radosław Szmit.

red.