Wydatki w sektorze IT dynamicznie wzrastają. Na rynek trafiają biliony dolarów

Wydatki w sektorze IT dynamicznie wzrastają. Na rynek trafiają biliony dolarów http://www.freedigitalphotos.net

Globalne wydatki na IT w 2014 r. wyniosły 3,74 bln dol., osiągając wzrost na poziomie 1,9 proc. – podali analitycy Gartnera. Według prognozy kolejne 12 miesięcy charakteryzować się ma nieco wyższą dynamiką rozwoju rynku IT – sięgnie ona 2,4 proc.

Warto zwrócić uwagę na coraz większe zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania IT ze strony podmiotów obsługujących dużą liczbę klientów, np. instytucji finansowych. Zwłaszcza banki starają się sprostać oczekiwaniom właścicieli kont, rezygnujących z tradycyjnych transakcji na rzecz e-bankingu oraz bankowości mobilnej.

Podobne artykuły:

Najważniejszy trend biznesowy

Rozwój technologii mobilnych to aktualnie jeden z najistotniejszych trendów w biznesie. Wynika to z faktu, że klienci oczekują dyspozycyjności swojego usługodawcy bez przerwy, a pracownicy chcą efektywnie wykorzystywać czas spędzany poza biurem, np. w podróży. Według IDC, w 2015 roku aż 37 proc. pracowników z całego świata wybierze model pracy mobilnej. Pracodawcy coraz częściej otwierają się na to rozwiązanie, podążając za nowymi trendami w zarządzaniu.

Priorytet nowoczesnych firm

Wartość wydatków wynika przede wszystkim z rosnącej konkurencji między poszczególnymi dostawcami usług a produktów informatycznych. Informatyzacja oraz stałe zwiększanie efektywności dzięki wykorzystaniu m.in. oprogramowania CRM, ERP czy usług w modelu chmurowym wciąż pozostaje jednak priorytetem nowoczesnych firm.

Podobne artykuły:

Oprogramowanie dla firm – najszybciej rosnący segment rynku w 2015 r.

Najszybciej rosnącym w 2015 r. segmentem rynku IT, według analityków Gartnera, będzie oprogramowanie dla firm (5,5 proc.). Światowe wydatki na ten cel mają wynieść 335 mld dol. Dalsza dynamika wzrostu rynku oprogramowania będzie jednak w najbliższych latach zależna od oferty przedstawianej przez producentów. Rośnie bowiem zapotrzebowanie na coraz bardziej spersonalizowane programy, dostosowane do potrzeb konkretnych firm.

Urządzenia – tu możemy się spodziewać najciekawszych trendów

Kolejnym dynamicznie rozwijającym się segmentem światowego rynku nowych technologii pozostają urządzenia. W 2015 r. środki przeznaczone na ten cel mogą sięgnąć aż 732 mld USD, przy wzroście na poziomie 5,1 proc. Eksperci zaznaczają, że to właśnie w tej dziedzinie IT można się spodziewać w najbliższych latach najciekawszych nowych trendów.

Rozwiązania umożliwiające usprawnienie pracy firm

Rozwój rynku IT dyktuje zmiany w przypadku innych urządzeń, powszechnie wykorzystywanych zwłaszcza przez użytkowników indywidualnych, jak i firmy. Na przykład producenci urządzeń wielofunkcyjnych czy drukarek wprowadzają rozwiązania umożliwiające usprawnienie pracy przedsiębiorstw i ułatwienie korzystania z nich wszystkim pracownikom.

Producenci urządzeń drukujących przygotowują rozwiązania umożliwiające tworzenie własnych, prostych aplikacji. Pozwalają one m.in. na dodanie do sprzętu funkcji, która pozwala np. firmie ubezpieczeniowej skanować wnioski o odszkodowanie bezpośrednio do swojego sytemu. Użytkownik może dostosowywać interfejs. Na przykład, gdy większość dokumentów, które skanuje przesyła do działu księgowości, może ustawić sobie odpowiednią ikonkę skanowania. W ten sposób za jednym dotknięciem wykonuje całą akcję.

5,5 proc. nakładów firm na IT poszło na bezpieczeństwo

Jak wynika z badania PwC, w tym roku na bezpieczeństwo firmy przeznaczyły średnio 5,5 proc. nakładów na IT. Blisko połowa ankietowanych stwierdziła, że spodziewa się wzrostu wydatków na ten cel w kolejnym roku, a mniej niż 30 proc. zamierza utrzymać je na dotychczasowym poziomie.

Xerox Polska Sp. z o.o. Leszek Bareja