Drukarka 3D i twoja wyobraźnia

Drukarka 3D i twoja wyobraźnia fot. Hindrik

Chcesz podarować komuś wyjątkowy prezent? Wystarczy odrobina wyobraźni + projekt… i wydruk 3D.

Często stajemy przed problemem przygotowania prezentów, które naprawdę sprawią radość naszym najbliższym. W sklepach możemy kupić tylko to, co jest dostępne masowo, więc trudno o oryginalność i niezapomniane wrażenie. A gdyby tak można było zrealizować zupełnie unikalny pomysł, albo przynajmniej nadać mu odrobinę unikalności? Tutaj z pomocą mogą przyjść wydruki 3D. Kiedyś były one dostępne tylko dla dużych firm wykonujących prototypy swoich produktów, ale wraz ze spadkiem cen i wzrostem popularności niebawem drukarki 3D będą tak samo dostępne jak zwykłe „atramentówki”.

Podobne artykuły:

W programach informacyjnych mogliśmy już usłyszeć o wydrukowanej za pomocą prywatnego urządzenia nawet takiego dzieła jak w pełni funkcjonalna proteza dłoni.

Projekt

Oczywiście jest kilka barier do pokonania, ale na większość z nich znaleziono już skuteczne rozwiązania i przy odrobinie silnej woli uda nam się je pokonać. Nawet jeżeli ktoś nie umie sam przełożyć swojego pomysłu na projekt w CAD może poszukać gotowych elementów na www.thingiverse.com. Aby efekt był unikalny trzeba tylko sprytnie je połączyć np. z użyciem programu SketchUp Make.

Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest użycie aplikacji 3D Builder udostępnianej przez Microsoft. W tym przypadku w komplecie mamy bibliotekę gotowych obiektów do modyfikacji na nasze potrzeby. Zarówno elementy jak i oprogramowanie są darmowe.

Gdzie wydrukować?

Same drukarki 3D nie są tanie i jeżeli zaczynamy przygodę z próbnymi wydrukami lepiej jest poszukać tzw. Fab labu. Są to miejsca, gdzie możemy zlecić wydrukowanie naszego projektu, często wszystko można zrealizować zamawiając wydruk przez Internet. Koszt wydruku zależy od ilości i rodzaju użytego materiału, czasu realizacji wydruku itp. W praktyce oznacza to, że jest określany na podstawie przesłanego projektu. Przykład wyceny można znaleźć tutaj.

Podobne artykuły:

Ceny

Wraz ze wzrostem popularności wydruków ceny stale spadają i już teraz są znacznie bardziej atrakcyjne niż jeszcze przed rokiem. Można też trafić na promocję i skorzystać z całkowicie darmowych wydruków! Jak to bywa z produktami oryginalnymi nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale często mniej wyszukane upominki nabywamy w podobnych, a nawet wyższych cenach. Satysfakcja z realizacji własnego pomysłu i radość obdarowanej osoby są bezcenne.

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za „drukowanymi prezentami”  – dobrze dobrany i unikalny prezent to wielka oszczędność – oszczędzamy sobie i innym rozczarowania. Pewnym ograniczeniem jest mała dostępność wydruków z materiałów innych niż różne odmiany plastiku, ale przełamanie tej bariery to tylko kwestia czasu… co powiecie na oryginalne czekoladki?

Jeżeli macie pomysły na wyjątkowe prezenty (niekoniecznie drukowane) zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.

 

Meritum Bank ICB S.A. Sebastian Brzuzek

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki