Wypalenie czy przepalenie zawodowe

Wypalenie czy przepalenie zawodowe Image courtesy of ddpavumba/FreeDigitalPhotos.net

Czujesz się zmęczony pracą? Brakuje Ci zapału do wykonywania codziennych czynności? Gdzieś zginęła inicjatywa i kreatywność? Być może są to objawy syndromu wypalenia zawodowego.

Przede wszystkim warto zastanowić się,

Jakie są przyczyny wypalenia.

"Myślę, że warto rozróżnić wypalenie od przepalenia zawodowego"- proponuje Anna Radziemska, doradca personalny. "Stosując taki podział, wypalenie jest spowodowane marazmem i brakiem satysfakcji z wykonywanej pracy. Tymczasem przepalenie wynika z przepracowania, stresu i nadmiaru odpowiedzialności".

Wypalenie zawodowe może dotyczyć zawodów, w których duży potencjał i aspiracje pracownika nie są wykorzystane w dostatecznym stopniu. Przykładem może być nauczyciel, który chciałby prowadzić ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia, ale rzeczywistość nie pozwala na realizację tych ambicji. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest zbyt duże obciążenie pracownika rutynowymi zadaniami- konieczność wykonywania wielu prostych czynności i brak czasu na twórczą pracę dla ludzi o wysokich aspiracjach zawodowych może doprowadzić do znużenia i niezadowolenia z pracy. Innym powodem może być postawa przełożonego, który nie wspiera inicjatywy pracownika, nie daje mu wpływu na podejmowanie decyzji i optymalizację wykonywanej pracy. Taka sytuacja prowadzi do frustracji pracownika, a w konsekwencji do apatii i wypalenia.

Podobne artykuły:"Dobry pracodawca powinien przeciwdziałać tego typu sytuacjom poprzez umożliwianie pracownikowi wykazania się w codziennych pracach. Zwykle pomóc może kilka prostych kroków"- przekonuje Anna Radziemska. "Delegowanie rutynowych czynności na niższe szczeble struktury, umożliwienie ambitnym pracownikom udziału w spotkaniach planistycznych, zachęcenie pracownika do stworzenia raportu na temat możliwych usprawnień w firmie i ich implementacja. Tego typu działania z pewnością ożywią wypalonego pracownika i pokażą, że szanuje się jego kompetencje"- zapewnia Anna Radziemska.

Przepalenie zawodowe

Innym negatywnym syndromem pracownika jest tzw. przepalenie zawodowe. Powody przepalenia są nieco inne niż w przypadku wypalenia. Jest ono wynikiem przepracowania, wzięcia na siebie zbyt wielu odpowiedzialności, braku kontroli nad nadmiarem problemów. Przepalenie często wynika też ze zbyt silnej, ciągłej presji osiągania wyników. Tego typu problem zwykle dotyka pracowników biznesowych - menedżerów, dyrektorów, a nawet specjalistów, na przykład handlowców.

Szczególnie narażone na ten syndrom są osoby ponadprzeciętne zaangażowane w pracę, które całą swoją energię i zaangażowanie kumulują w wykonywanych zadaniach.
Dobry pracodawca powinien obserwować swoich pracowników, szczególnie tych najbardziej zaangażowanych i efektywnych- to właśnie oni mogą nagle drastycznie obniżyć swoją wydajność, a przecież nie o to chodzi. "Niestety wielu przełożonych widząc przepalenie najlepszych pracowników decyduje się na nagrodzenie ich premią bądź inną nagrodą. Tymczasem takie działanie tylko wzmacnia presję i prowadzi do pogłębienia problemu. Gdy widzimy, że kluczowego pracownika ogarnia marazm, warto pozwolić mu odetchnąć- nieco zmniejszyć obciążenie pracą, zredukować presję wyniku, wysłać na dwu- trzytygodniowy urlop"- zachęca Anna Radziemska.

Jak poradzić sobie z przepaleniem zawodowym?

  • Przeanalizuj swój tygodniowy grafik zajęć. Stwórz listę odpowiedzialności kluczowych, które decydują o Twojej efektywności oraz listę zadań mało istotnych. Następnie spróbuj je zdelegować na innych pracowników, zautomatyzować bądź uprościć.
  • Sporządź listę możliwych usprawnień i ułatwień w pracy na Twoim stanowisku i przedstaw ją przełożonemu do akceptacji. Przyjdź do niego z rozwiązaniami, nie z problemami.
  • Narzuć sobie rygor punktualnego wychodzenia z pracy. Plan musi być realny- jeżeli zwykle musisz zostawać pół godziny dłużej- uwzględnij to w planie, ale nie "przesiaduj" dłużej ponad to.
  • Nie myśl o pracy poza pracą. Zajmij się czymś innym, zrelaksuj się w kinie lub na siłowni. Jeżeli wciąż rozważasz plan dnia jutrzejszego i martwisz się o problemy firmowe- poświęć kwadrans na zapisanie powstałych pomysłów i planów, a następnie zamknij ten temat.
  • Nie bierz pracy ze sobą do domu- zostaw firmowy laptop w biurze, wyłącz telefon służbowy. Po godzinach pracuj tylko w wyjątkowych sytuacjach.
  • Wykorzystaj zaległe dni urlopowe. Odpowiednia higiena życia wymaga nie tylko aktywnej pracy, ale również wypoczynku.
  • Wybierz się na dłuższy urlop, najlepiej 2-3 tygodniowy. Pierwszy tydzień zajmie oderwanie się od pracy, a dopiero później zaczniesz rzeczywiście wypoczywać.
  • Przeanalizuj ponownie swoje życiowe priorytety- zastanów się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i spróbuj nabrać odpowiedniego dystansu do pracy. Gdy praca przestanie być jedynym celem w życiu- zmniejszy się też presja, którą sam sobie narzucasz.
  • Przeproś się z zapomnianym hobby- realizacja pasji pozazawodowych pozwala nabrać odpowiedniego dystansu i neutralizować codzienny stres.

Podobne artykuły:

ISSP INSTORE SOLUTIONS SERVICES POLSKA