Wyznaczanie i osiąganie celów według Briana Tracy

Wyznaczanie i osiąganie celów według Briana Tracy Nowoczesna Firma

- Kiedyś myślałem, że cel jest tylko na strzelnicy. Dziś wiem, że ludzie osiągają sukces, bo umieją wyznaczyć sobie cel – mówił Brian Tracy podczas swojej prezentacji na Kongresie Sprzedaż.

Brian Tracy wskazywał, że wyznaczanie celów nie jest proste. Jest to ważna umiejętność, którą trzeba opanować do perfekcji – Wielu ludzi mówiło mi, że dopiero ja ich nauczyłem wyznaczać sobie cele. – wskazywał Tracy. – Jestem najpopularniejszym autorem piszącym o celach.

Według Tracy’ego umiejętne wyznaczenie celu pozwala podwoić, a nawet potroić swoje dochody.

Dobra praca nad realizacją celu

1. Jasność

Należy dokładnie wiedzieć do czego się dąży. – Jasność celów jest szalenie istotna. Około 95 proc. sukcesu zależy od tego, czy wiesz, do czego zmierzasz – mówił Brian Tracy. Dodał, że ludzie o jasnych celach osiągają nawet 10 razy większe sukcesy niż inni.

2. Skupienie

Skupienie się na wykonywanej czynności jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Należy wkładać wszystkie siły i całe serce. Kto pracuje tylko do połowy, nie osiągnie sukcesu.

3. Koncentracja

Podczas wykonywania pracy nie można się rozpraszać ani dekoncentrować. Ze swojego otoczenia należy usunąć wszystkie możliwe rozpraszacze, by nic nie przeszkadzało w osiąganiu sukcesu.

-Tych wszystkich trzech cech można się nauczyć. One łączą ludzi sukcesu w każdym społeczeństwie – powiedział Brian Tracy i zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą rozpraszanie się – Z powodu smartfonów, telefonów i internetu ludzie wciąż się rozpraszają. Zachowują się jak dzieci z ADHD – mówił i podał przyczynę tej sytuacji – Za każdym razem, gdy reagujesz na wiadomość, twój mózg wyzwala dopaminę, która działa jak narkotyk, nagroda. Po jakimś czasie cały czas szukasz bodźców i reakcji zamiast pracować.

Dlatego Brian Tracy naciska, by wyłączyć wszystko, mieć ciszę i po prostu pracować. – Czasem pytam ludzi, po co idą do pracy. Zarabiać. A na czym zarabiają? Na sprzedaży, a nie siedzeniu na Facebooku – mówił.

Jak skutecznie pracować

– Przez pierwsze 90 minut pracuj. Wykonuj telefony, rozmawiaj z klientami, przygotowuj oferty, cokolwiek należy do twoich obowiązków. Potem 15 minut przerwy. A potem znowu półtorej godziny pracy – mówił. – Rób to, co do ciebie należy. Sprzedawaj, prezentuj, namawiaj.

Wskazał, że jeśli uda się podwoić liczbę spotkań, wzrośnie także przychód. A za rozmowę z kolegami z pracy nie płacą.

-Jeśli przyjdzie taki i będzie chciał rozmawiać, odeślij go. Wskaż innego kolegę i powiedz „Może z nim porozmawiaj, zrujnuj jego przyszłość!” – mówił Tracy i dodał, że najwięcej czasu marnuje się z ludźmi, którzy nie szanują cudzego czasu.

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek