XV Forum Edukacyjne dla MSP: Rozwój pracowników – to się opłaca!

XV Forum Edukacyjne dla MSP: Rozwój pracowników – to się opłaca! © Robert Kneschke - Fotolia.com

Rozwój pracowników – to się opłaca! – to hasło, pod którym odbędzie się drugi dzień XV Forum Edukacyjnego Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zapraszamy 9 czerwca na Stadion Narodowy.

Wyniki badań Bilans Kapitału Ludzkiego realizowane wiosną 2014 r. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński wskazują, że średnio 72 proc. pracodawców inwestuje w rozwój i szkolenie pracowników, z czego najmniej kształcą firmy mikro.

Dane z ostatnich pięciu lat wskazują również, że na zaangażowanie w rozwój kadr bardzo silny wpływ ma poziom rozwoju przedsiębiorstwa – średnio tylko 50 proc. firm zakwalifikowanych do grupy stagnacyjnej deklarowało prowadzenie działań w obszarze podnoszenia kompetencji pracowników, podczas gdy w przypadku firm silnie rozwijających się odsetek ten wyniósł ponad 80 proc.

Jednocześnie badania BKL potwierdzają, że sposób zarządzania kadrami stosowany przez polskich pracodawców nie zawsze sprzyja rozwojowi kapitału ludzkiego – aż 72 proc. pracodawców w strategii personalnej wykorzystuje model sita. Model ten negatywnie odbija się na poziomie uczestnictwa w kształceniu, gdyż zakłada znacznie ograniczone kosztów, jakie firma musi ponieść dla rozwijania umiejętności pracowników. Z kolei niecałe 24 proc. pracodawców stosuje spersonalizowane plany rozwoju lub dokonuje systematycznej oceny kompetencji.

Odpowiedź na pytanie jak odwrócić te proporcje i efektywnie inwestować w rozwój pracowników, a przez to zwiększać konkurencyjność firmy, będzie tematem II dnia (9 czerwca br.) Forum Edukacyjnego Małych i Średnich Przedsiębiorstw, odbywającego się pod hasłem: „Rozwój pracowników – to się opłaca!”.

Cztery ścieżki tematyczne, ponad 20 wystąpień odbywających się w innowacyjnej, angażującej formule poprowadzonych przez 30 prelegentów – praktyków biznesu, którzy będą dzielić się z uczestnikami swoimi doświadczeniami oraz wiedzą z zakresu HR – to wszystko właśnie podczas tego dnia na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Podobne artykuły:

Po porannej kawie i sesji networkingowej doświadczeni i charyzmatyczni trenerzy poprowadzą trzy rozgrzewające warsztaty poświęcone praktyce zarządzania zasobami ludzkimi w MSP, a w szczególności budowaniu efektywnych zespołów, pracy nad stylem zarządzania oraz źródeł sukcesu firm.

Współpraca nauki i biznesu

Oficjalne rozpoczęcie II dnia Forum odbędzie się podczas sesji plenarnej – dyskusji poświęconej realnym możliwościom współpracy biznesu z edukacją w zakresie kształcenia przyszłych pracowników.

Swoimi doświadczeniami w tym obszarze podzielą się wybitni eksperci w dziedzinie rozwoju zasobów ludzkich przedsiębiorstw; mi.in: Jacek Kwieciński – dyrektor personalny/członek zarządu w Pratt&Whitney Kalisz Sp. z o.o.; Beata Stola – dyrektor ds. personalnych na Europę Środkową i Wschodnią UPC Polska; Beata Wróblewska-Mazurkiewicz – dyrektor HR na Polskę i Region Europy Środkowej, Afryki i Środkowego Wschodu w ORACLE; Anna Borzeszkowska – legal head of Poland, managing director, Flugger sp. z o.o.

Punktem wyjścia do dyskusji będą ostatnie wyniki badań BKL wskazujące na wzrastające problemy z rekrutacją odpowiednich pracowników – 80 proc. pracodawców rekrutujących pracowników w 2014 r. twierdziło, że ma problemy w pozyskaniu pracowników spełniających ich oczekiwania. Najczęściej wymienianym powodem tych utrudnień było niespełnianie przez kandydatów oczekiwań pracodawców związanych z pracą na danym stanowisku. To niedopasowanie kompetencji do potrzeb rynku pracy uzasadnia konieczność współtworzenia przez pracodawców oferty edukacyjnej w ścisłej współpracy ze szkołami czy uczelniami.

Okazja do inspirujących rozmów

Organizatorzy przygotowali również sesję inspirujących rozmów z prezesami firm objętych wsparciem PARP – niezwykłych, energicznych pasjonatów, realizujących się we własnych firmach, Olafem Makiewiczem, prezesem zarządu w firmie Olandia oraz Bartkiem Leśniewskim, współwłaścicielem firmy Good Looking. Dodatkowo dwie prezentacje nt. działań marketingowych i innowacji w MSP poprowadzone będą w dynamicznej formule PECHA KUCHA (20 slajdów x 20 sekund).

Cztery ścieżki tematyczne

Po zakończeniu części wystąpienia odbywać się będą w ramach czterech równolegle realizowanych ścieżek tematycznych, dotyczących szeroko pojętego pozyskiwania i rozwijania kapitału ludzkiego firmy. Program tej części Forum jest niezwykle bogaty, przedstawiciele MSP poznają przykłady rozwiązań, które z powodzeniem mogą być wdrożone w ich sektorze.

W ramach ścieżki związanej z zarządzaniem różnorodnością, objętej patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, poruszone zostaną m.in. kwestie efektywnej rekrutacji pracowników 50+ oraz pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Ścieżka pn. „Rozwój kapitału ludzkiego w MMSP” będzie znakomitą okazją do wzięcia udziału w profesjonalnych warsztatach prowadzonych przez trenerów PIFS.

Bardzo atrakcyjną propozycją jest również ścieżka prezentująca możliwości rozwijania kwalifikacji pracowników poza salą szkoleniową – w nietypowy sposób przedstawi je m.in. Klaudia Tolman – ryślicielka i trener myślenia wizualnego (rysowanie jako narzędzie rozwoju pracowników), Renata Wiśniewka – dyrektor ds. zarządzania talentami w Grupie Wirtualna Polska (grywalizacja w zarządzaniu MMSP) oraz Piotr Maczuga – szef business unit „Digitalizacja” w Fundacji Obserwatorium Zarządzania (narzędzia do szkoleń online).

Z kolei w ścieżce dotyczącej dobrych praktyk w zakresie przygotowania firm do realiów rynku pracy 2020 dowiedzą się Państwo jak rekrutować młodych, a jak dojrzałych pracowników (opowiedzą o tym Michał Michalski ze Skills Warsaw oraz Katarzyna Kuciel z TMS Consulting). Kim jest interim manager i jakie korzyści może przynieść firmie, szczególnie w obliczu zmiany opowiedzą Monika Nachyła, wiceprezes zarządu Banku BGŻ, Roman Wendt, prezes Stowarzyszenia Interim Managers. O postrzeganiu zmian w organizacji opowie Jolanta Ciszewicz, HR advisor w Shell Polska. Natomiast Aleksandra Szafraniec z Grupy Polpharma podzieli się z Państwem doświadczeniem z wdrażania modelu rozwoju pracowników 70/20/10.

PARP dla MSP

Przez cały czas trwania konferencji będzie miała miejsce stała prezentacja rozwiązań dla MSP oferowanych przez PARP w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, których celem będzie m.in. dopasowanie kompetencji pracowników do potrzeb przedsiębiorców w taki sposób, aby przeciwdziałać zmianom wywołanym przez niekorzystne trendy demograficzne. Szerzej tematy te będą przedstawione podczas wystąpień ekspertów z PARP, tj. Annę Świebocką-Nerkowską, dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego oraz Rafała Kamińskiego, zastępcę dyrektora Departamentu Wsparcia Projektów Szkoleniowych.

Szczegółowy program II dnia Forum znajdą Państwo na stronie: http://forummsp.jom.parp.gov.pl/.

Udział w Forum jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona, więc zachęcamy do zarejestrowania się na to wyjątkowe wydarzenie już teraz pod linkiem: http://forummsp.parp.gov.pl/rejestracja/rejestracja

Forum MSP