XXI Kongres Kadry pełen dobrych praktyk i inspiracji

XXI Kongres Kadry pełen dobrych praktyk i inspiracji nf.pl

Zakończyły się prezentacje w ramach XXI Kongresu Kadry. Majowa edycja imprezy odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło wielu znakomitych prelegentów oraz setki uczestników.

Kongres podzielono na trzy części. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem inspiracji. W tym dniu dominowali prelegenci – uznane autorytety w biznesie, praktycy z międzynarodowych korporacji, goście z zagranicy a także giwazdy.

Kongres rozpoczął Wojciech Eichelberger, psycholog i trener, który pochylił się nad tematem perfekcjonizmu.

– Perfekcjonizm to niebezpieczne złudzenie, że mamy kontrolę nad czymś, nad czym nie mamy kontroli. Perfekcja jednak nie istnieje w przyrodzie. Jeśli we wszystkim będziemy dążyć do doskonałości, to doprowadzi to do tego, że nie będziemy umieli odpuścić – tłumaczył psycholog.

Kultura organizacji

Kolejna prelegentka Caralyn Cooley – dyrektor HR ds. centrów logistycznych Amazon w regionie Europy Środkowo-Wschodniej opowiadała o praktykach biznesowych w Amazon Polska.

– Możesz dać nie wiadomo ile pieniędzy pracownikowi, ale jeśli nie stworzysz kultury organizacji w firmie, atmosfery, w której ludzie będą chcieli pracować, to nic nie osiągniesz – przekonywała prelegentka.

Owacje na stojąco zebrała Urszula Dudziak, która szybko zyskała przychylność uczestników, zarażając ich swoim optymizmem. – Jeżeli skupimy się na chmurze, na ciemnej stronie, to nic nie osiągniemy. Głęboko wierzę w to, że niewykorzystany potencjał i talent powoduje choroby. Bo ta energia przez nas przepływa, i nie możemy jej powstrzymywać – opowiadała wokalistka.

Podróżnik i reportażysta Tomasz Michniewicz udowadniał, że odwaga, to nie jest po prostu brak strachu. – To umiejętność racjonalnego zachowania nawet wtedy, gdy człowiek się bardzo boi – mówił. Podkreślał także, że musimy porzucać swoje wyobrażenia i plany i wykorzystywać to, co mamy i to co oferuje nam nasza rzeczywistość. – Dużo ważniejsza w naszym życiu jest nie realizacja a adaptacja zastanych warunków – przekonywał.

Praca jak wakacje

O tym, że praca może stać się lepsza od wakacji, przekonywał coach, doradca biznesowy i dziennikarz Edi Pyrek.  

– Prawdziwe życie zaczyna się wtedy, kiedy zdajecie sobie sprawę z tego, że możecie robić to, co chcecie – mówił.

Przekonywał, że aby osiągnąć sukces, musimy pozbyć się naszych lęków, które nagromadziliśmy przez lata oraz otrzymaliśmy w spadku od naszych rodziców. – Jesteśmy sumą lęków i obaw naszych rodziców. W naszych genach zapisane są ich emocje i uczucia – tłumaczył.

Dzień pierwszy zakończył panel w stylu TED pod tytułem: „Dyskretny urok twórczego myślenia w zarządzaniu”. 

Dzień dobrych praktyk

Podczas drugiego dnia kongresu uczestnicy zapoznali się z dobrymi praktykami w obszarze zarządzania ludźmi i ich kompetencjami. Prelekcje odbyły się w ramach pięciu ścieżek tematycznych: Motywatory, Efekty, Rozwój, Inspiracje, Wyzwania.

Krzysztof Dorniak, trener biznesu z Banku Pocztowego, przekonywał, aby kontraktować cenę, a nie premię.

– Motor napędowy, który napędza MBO, czyli pomysły, motywuje menedżerów i sprawia, że cały okręt płynie do przodu – mówił Dorniak.

Jednak według eksperta, gdy do zarządzania przez cele włączymy aspekt pieniężny, to zaczyna on po pewnym czasie demotywować menedżerów, którzy zaczynają sobie stawiać mniej ambitne cele. Motywatorem w celach powinien być sam cel a nie premia.

Anna Głogowska, zastępca kierownika Działu Personalnego Toyota Motor Poland, odwołując się do swojego doświadczenia w międzynarodowej korporacji przekonywała, że pracownicy chcą pracować dla firm, które są poważane i osiągają sukces biznesowy. – Naszym pracownikom imponuje to, że jesteśmy liderem branży oraz jedną z największych firm na świecie – tłumaczyła.

Anna Uryasz-Majewska z Mayland EPD mówiła o trudnym procesie przeprowadzania zmian w firmie. – Jeżeli już została podjęta decyzja o restrukturyzacji, to zawsze musimy sobie zadać pytanie, co zrobiliśmy źle. Jeśli sobie na nie odpowiemy, dopiero możemy przejść dalej i ruszyć z procesem zmian – mówiła dyrektor HR. Przekonywała także, żeby bazować na przeszłych doświadczeniach firmy i wybierać z nich coś, co pomoże zbudować nam przyszłość.

HR Innovator 2015

Drugiego dnia kongresu odbyła się również Gala HR Innowator 2015. Laureatami tegorocznej edycji zostali PZU Polska za projekt Inspiratorium Menedżer 2.0 oraz Flextronics International Poland za projekt Biznes Dla Edukacji. Wyróżnienie w kategorii administracja publiczna otrzymała PARP za projekt Knowledge Management Programme.

Okazja do rozmowy

XXI edycja Kongresu Kadry była okazją do spotkania i dialogu specjalistów, ekspertów oraz praktyków branży. Podczas kongresu wykorzystywane były elementy networkingu służące integracji między uczestnikami, dzięki czemu była to świetna okazja do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych oraz wymiany doświadczeń.

Trening czyni mistrza

Ostatniego dnia Kongresu Kadry odbyły się warsztaty dotyczące m.in. doskonalenia umiejętności wdrażania strategii HR spójnej ze strategią firmy. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość poznania ponad 200 narzędzi nagradzania pracowników możliwych do wykorzystania na polskim rynku pracy i sposobów na stworzenie konkurencyjnego pakietu wynagradzania. Omówiono także, jak radzić sobie z malejącym poziomem zaangażowania, brakiem stosowania informacji zwrotnej, niechęcią do zmiany czy niskim poziomem innowacyjności i wychodzenia z inicjatywą.

XXI Kongres Kadry logo nf.pl

Nowoczesna Firma S.A.