Zadbaj o bezpieczeństwo w swojej firmie

Zadbaj o bezpieczeństwo w swojej firmie Fotolia

Drukarki to urządzenia, które znajdziemy w praktycznie każdej firmie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że to właśnie one są zdecydowanie niedoceniane i nierzadko stanowią słaby punkt całej firmowej sieci.

Włamania do firm z użyciem drukarek z pewnością nie są tak spektakularne, jak „tradycyjna” kradzież danych bezpośrednio z serwerów, jednak przy użyciu odpowiednich narzędzi wciąż jest to luka pozwalająca między innymi na kradzież treści drukowanych dokumentów (pamiętajmy, że drukarka to nic innego jak komputer zarządzający procesem druku – a tym samym podatny na wszelkiego typu ataki i manipulacje oprogramowaniem!). Problem dość dobrze został naświetlony kilka miesięcy temu, gdy amerykański haker, Andrew Auernheimer, w bardzo prosty sposób zdołał wydrukować kilkadziesiąt tysięcy kopii swojego plakatu na urządzeniach w wielu publicznych instytucjach. W tym wypadku nie musiał nawet łamać zabezpieczeń – producenci sprzętu sami zapewnili mu taką możliwość.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Powyżej wspomniany incydent nie był szczególnie groźny i w najgorszym wypadku hakerski wydruk mógł jedynie urazić część odbiorców – nie nastąpił jednak żaden wyciek danych lub, co gorsza, włamanie do firmowej sieci (w ekstremalnych przypadkach jest to możliwe). W starszych typach urządzeń drukujących mało kto poświęcał należytą uwagę tak prozaicznemu elementowi, jak zabezpieczenie dysku twardego drukarki, na którym znajdują się kopie dokumentów – nierzadko prywatnych, opatrzonych klauzulą tajności, podlegających ochronie danych lub zawierających istotne informacje wewnętrzne na temat funkcjonowania firmy. Dopiero w ostatnich latach zaczyna się to zmieniać, a firmy coraz bardziej dbają o bezpieczeństwo; a jest o co – w Polsce aż 67% cyberataków realizowanych jest z zewnątrz przez nieznanych sprawców.

Chociaż zabezpieczenia urządzeń drukujących nie są nowym wynalazkiem (na rynku istnieją bowiem ponad dwie dekady), to jak do tej pory wykorzystywane były raczej w urządzeniach bardzo profesjonalnych (czyli jednocześnie bardzo drogich) lub niedostępnych na rynku komercyjnym. W ostatnich latach ta tendencja znacząco odwróciła swój kierunek i obecne modele drukarek dysponują coraz szerszą gamą zabezpieczeń przed nieautoryzowanym wydrukiem lub dostępem do pamięci drukarki.

Wielostopniowa ochrona

Struktura obecnie stosowanych systemów bezpieczeństwa drukarek jest imponująca – mamy do czynienia z wielostopniową weryfikacją, która w praktyce uniemożliwia software’owy atak na te urządzenia (żądanie druku przechodzi przez kilka etapów – jeśli sumy kontrolne nie zgadzają się w którymkolwiek z nich, to urządzenie jest wyłączane lub resetowane, w zależności od modelu, a o całym zajściu informowana odpowiednia osoba). Co ciekawe, nowoczesne urządzenia są także odporne na fizyczne ataki, czyli te, które stanowią prawdziwą zmorę każdej sieci – potencjalny przestępca nawet po uzyskaniu fizycznego dostępu do urządzenia i zmodyfikowaniu oprogramowania układowego zostaje z niczym – urządzenia dbają o weryfikację oprogramowania podpisanego cyfrowo przez producenta. Co więcej, również atak na BIOS (jedną z najniższych warstw oprogramowania) nie będzie skuteczny – urządzenie w przypadku wykrycia uszkodzenia lub naruszenia integralności kodu wczyta bezpieczną kopię zapasową. Urządzeniami, które dysponują opisanymi technologiami, są między innymi HP LaserJet Enterprise M506dn oraz HP LaserJet Enterprise M527dn MFP, idealnie pasujące ze względu na swoje możliwości oraz dostępność zarówno dla średnich, jak i dużych firm.

Chociaż według wspomnianego wcześniej raportu firmy PWC w Polsce nie wdraża się rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa na taką skalę, jak ma to miejsce na świecie, to jednak na nasze rynki trafiają rozwiązania, które umożliwiają polepszenie w tej kwestii. Należy mieć na względzie, że na nic nawet najlepsze sieciowe zabezpieczenia, jeśli pozostawimy w nich słabe elementy, takie jak odsłonięte na ataki drukarki. Warto zatem przemyśleć skuteczną strategię zmierzającą w kierunku poprawy tego stanu. Planując zakup nowych urządzeń drukujących, zdecydowanie lepiej zainwestować w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo trafiających do nich danych. Może to oszczędzić każdemu przedsiębiorcy dotkliwych bólów głowy w przyszłości – a ryzyko kradzieży informacji z tego źródła jest bardzo duże.

HP