Zarządzanie ograniczeniami

Zarządzanie ograniczeniami Image courtesy of by adamr/FreeDigitalPhotos.net

Albo my zarządzamy ograniczeniami albo ograniczenia zarządzają nami.

Teoria ograniczeń (ang. Theory of Contraints, TOC) to metoda zarządzania nastawiona na osiąganie długotrwałych zysków poprzez odpowiednie zarządzanie istniejącymi w firmie ograniczeniami, tj. wąskimi gardłami”. Podstawowym konceptem TOC jest, że każda organizacja ma co najmniej jedno ograniczenie. Ograniczenie to jakikolwiek czynnik, który ogranicza organizację od wykorzystania w pełni potencjału, który posiada a co za tym idzie zmniejsza zysk. Teoria Ograniczeń definiuje komplet narzędzi, które mogą być użyte aby zarządzać ograniczeniami i tym samym powiększać zyski.

Twórcą teorii ograniczeń jest jeden z najznakomitszych myślicieli tego wieku, dr Eliyahu M. Goldratt. Źródłem jego rozważań było przeświadczenie o prostocie zjawisk i działań w działalności gospodarczej. Prostota ta nie polega na małej liczbie realizowanych procesów w organizacji ale na niewielu rzeczywistych przyczynach zjawisk, które wydają się złożone. Znalezienie tych przyczyn jest kluczem i podstawą zarządzania ograniczeniami bo konsekwencją ich znalezienia jest rozwiązanie i wyeliminowanie ograniczeń, które blokują i ograniczają naszą działalność.

Proces ulepszania

TOC znalazła zastosowania praktyczne w wielu obszarach działania człowieka, pozwalając wszędzie na osiągnięcie znaczących rezultatów dzięki:

 • koncentracji wysiłków na tych obszarach, w których najszybciej można osiągnąć efekty;
 • dostarczeniu niezawodnych technik umożliwiających Ciągły Proces Ulepszania.

Ciągły proces ulepszania procesów przy pomocy metody TOC, wymaga  wykorzystania następujących zasad:

1. Zidentyfikowania ograniczeń występujących w procesie.

2. Przyjęcia zasad realizacji procesu z uwzględnieniem występujących ograniczeń.

3. Redukcji lub likwidacji występujących ograniczeń.

4. Zaostrzenia parametrów na stanowiskach, na których występują "wąskie gardła".

Podstawą teorii zarządzania ograniczeniami  i wyzwolenie potencjału w eliminowaniu ograniczeń jest dobra komunikacja wewnątrz firmy, wspólne dochodzenie do rozwiązań i zaangażowanie pracowników w dokonywanie ciągłych usprawnień i ulepszeń procesów istniejących w organizacji.

Większość organizacji ma bardzo mało prawdziwych ograniczeń. Jeśli koncentracja ma tylko być na ograniczeniach to wprowadzanie w życie TOC może wywołać konkretną poprawę bez wiązania dużej ilości zasobów, ze skutkami już nawet po trzech miesiącach od wdrożenia.

Podobne artykuły:


Dział Szkoleń TQMsoft

Dalej

x

2 komentarze

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Jerzy Jerzy

  Jakość artykułu poniżej krytyki. Proces ciągłego doskonalenia przedstawiony fałszywie, nawet nie zawiera głównych kroków.

  2015-04-08 16:00:41

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • p p

  książkowe, suche formułki, słabo

  2012-01-19 22:57:03

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz