Zdrożeją smartfony i tablety. Jest to skutek opłaty reprograficznej

Zdrożeją smartfony i tablety. Jest to skutek opłaty reprograficznej shutterstock.com

Ministerstwo kultury podjęło decyzję o objęciu smartfonów i tabletów kolejnym podatkiem – podaje Onet.pl. Opłata reprograficzna, zwana potocznie podatkiem od piractwa, spowoduje znaczny wzrost cen tych urządzeń.

Opłatą reprograficzną objęto dotychczas m.in. czyste płyty CD, DVD, BD, kserokopiarki, drukarki, nagrywarki płyt oraz parę innych urządzeń. Jest to podatek od sprzętów i nośników przeznaczonych do kopiowania treści.

Różnica w cenie produktu, wynikająca z dodania do niej wspomnianej opłaty, przekazywana jest do organizacji zbiorowego zarządzania, typu ZAiKS, SPATiF itp., a następnie do twórców różnych treści.

Wspomniane organizacje wysunęły propozycję objęcia opłatą reprograficzną także smartfonów i tabletów w zeszłym roku. Spotkało się to jednak z niezadowoleniem opinii publicznej, ponieważ urządzenia mobilne nie służą do kopiowania treści, ale do ich konsumpcji. Ministerstwo kultury przychyliło się jednak do wniosku organizacji i wprowadzenie opłaty jest już tylko kwestią czasu. Należy jeszcze ustalić listę urządzeń, które zostaną nią objęte oraz jej wysokość.

Dla konsumentów może to stanowić dodatkowy wydatek rzędy kilkudziesięciu złotych, natomiast dla ZAiKS-u i innych organizacji dodatkowy zysk sięgający dziesiątek milionów złotych rocznie.

Redakcja