„Zemsta frankowicza”. Kredytobiorcy chcą się odegrać na bankach

„Zemsta frankowicza”. Kredytobiorcy chcą się odegrać na bankach Image courtesy of by franky242/FreeDigitalPhotos.net

Klienci, którzy stracili w ostatnim czasie na kredytach zaciągniętych w szwajcarskiej walucie chcą odpłacić się bankom udzielającym ryzykownych kredytów walutowych.

Frankowicze planują najzwyczajniej w świecie zrezygnować z usług banków, które udzieliły im feralnych kredytów w obcej walucie. Konta i oszczędności planują przenieść do banków nie oferujących w przeszłości pożyczek we franku. Do podobnego kroku namawiają swoich bliskich i znajomych.

Akcją przewodzi stowarzyszenie na rzecz poszkodowanych przez banki „Pro Futuris”. Jak powiedział w rozmowie z IAR jego przedstawiciel, Arkadiusz Wilczyński, frankowicze chcą zmusić banki do poważnego traktowania swoich klientów i zmusić je do negocjowania zawartych wcześniej umów.

Akcja wydaje się niepozorna, ale może przynieść zamierzony efekt. Osób, które posiadają kredyt hipoteczny w szwajcarskiej walucie jest w Polsce bowiem ponad poł miliona. Jak dodaje Mariusz Andrzejewski z uniwersytetu ekonomicznego w Krakowie: - Zabranie mikroopłat będzie bardziej przemawiało do banków, niż protesty na ulicach czy pozwy indywidualne i zbiorowe – tłumaczy.

Podobny protest okazał się już skuteczny w Stanach Zjednoczonych. Tam klienci protestowali niedawno przeciwko planowanym podwyżkom. Protest wymusił na bankach zmianę decyzji.

PAP

Dalej

x

9 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • PKObp PKObp

  Małe "ale" mój kredyt w PKO BP jest powiązany z obowiązkiem posiadania RORu i jak zlikwiduje ROR to bank mi wypowie dotychczasowe warunki kredytu (np.miałem promocje obniżoną marżę)

  2015-02-26 02:01:45

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • franek franek

  Strasznie dużo zawiści w Twoim komentarzu. Powiem ci jedno po obniżce spreadu i spadku kursu franka obecnie płace niższą ratę niż przed mega skokiem franka. Na koniec dodam, że nie pieję z zachwytu, nie naśmiewanie się z ludzi, którzy mają kredyt w PLN, bo oni tak samo ciągną ten wóz z kredytem jak ja.

  2015-02-24 14:29:35

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • złotówkowy kredytobiorca złotówkowy kredytobiorca

   Nie chciałem okazać zawiści, tylko właśnie fakt, że wszyscy na kredytach jesteśmy w tej samej sytuacji, przepraszam, jeśli Cię dotknąłem. Jesteś pierwszym frankowiczem, którego spotykam (choć przez internet), który ze mnie i z innych nie szydzi, że spłacamy kredyt w złotówkach. Pozdrawiam i oby do końca rat

   2015-02-24 22:25:58

   Oceniono 0 razy

   x

   Odpisz na ten komentarz

 • Krzysztof Kornatowicz Krzysztof Kornatowicz

  1. Kredyty były złotówkowe , ale zapisane we frankach . Inaczej - nie było pożyczki we frankach , tylko przewalutowano je na franki . 2. Specjalnie uniemożliwiano kredytobiorcom uzyskanie kredytów złotówkowych , a ułatwiano frankowe . Jest na to dużo dowodów ( premie za kredyty frankowe , sztuczne blokady , związane z brakiem zdolności w kredytach złotówkowych , windowanie coroczne cen nieruchomości , związane z nagonka medialną oraz podniesieniem VAT i innych ) 3. Blokowanie udzielania kredytów dewizowych , w tym frankowych , w okresie , kiedy frank czy dolar były na wysokim , nienotowanym poziomie . 4. Ułatwiania procedur , stosowane przy udzieleniu kredytów we frankach. 5. Stosowanie wyjątkowo korzystnego oprocentowania dla kredytów we frankach i odwrotnie , zawyżanie oprocentowania i opłat dla kredytów złotówkowych . 6. Zapewnianie kredytobiorców przez banki i nie tylko o najstabilniejszej walucie świata , jaką były zawsze franki szwajcarskie . 7. Wprowadzenie na wielką skalę przewalutowania kredytów złotówkowych na rozliczenie we frankach , w Polsce , w której walutą jest od dziesiątków lat złoty polski , przyzwalane przez nadzór bankowy , który stoi na straży usług bankowych . 8. Z uporem maniaka chronienie interesów banksterów kosztem interesu narodu , jakie charakteryzuje w sprawie postawa " naszego " rządu i " naszych " mediów . To i wiele innych dowodów świadczą dobitnie , że Polacy wpadli w łapy zorganizowanej grupy przestępczej o nazwie III RP . Przy pomocy podszeptów Dyżurnych Szuj sami Polacy powtarzają brednie o naiwności naszego społeczeństwa , o jego beztrosce , nieświadomości , gdzie tymczasem jest udowodnione , że zostali oni złapani w pułapkę zastawioną przez bandę banksterów , których chroni polski rząd . Myślicie , że nie ma on nic wspólnego w tym zaplanowanym rabunku na kwotę 100 miliardów zł ?! 100 000 milionów ,to jak raz tyle ,żeby obrońcom interesów banksterów ,zapłacić dziesiątkami milionów za pomoc .Nawet rządowi. Krzysztof Kornatowicz

  2015-02-24 20:43:59

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Krzysztof Kornatowicz Krzysztof Kornatowicz

  Fałszerze informacji nie dopuszczają komentarzy obywateli . Odpowiecie za to , kiedy Polska przestaną zarządzać agenci .

  2015-02-24 20:33:31

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • złotówkowy kredytobiorca złotówkowy kredytobiorca

  najpierw latami oszczędzali na tym, że płaca we frankach, a teraz skamlą, że już koniec ulg? ci, co od początku mieli kredyty w złotówkach płacili dużo wyższe raty i, choć nikt o tym nie mówi, jęśli będą płacić przez cały okres kredytowania, bez żadnych nadpłat, to też maja do spłacenia więcej niż wzięli w tym samym czasie co frankowicze, ja mam w rodzinie takich cwaniaków i nie zamierzam się solidaryzować, banki moga się czuć bezpieczne, tylko niech odpowiednio przedstawią sytuację złotówkowych kredytobiorców

  2015-02-24 14:19:37

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • Wojtek Wojtek

   100% racji.Sam mam kredyt w złotych i pamiętam jak kilka lat temu wielu stukało się w czoło jak mówiłem o kredycie w walucie w której się zarabia.

   2015-02-24 19:05:54

   Oceniono 0 razy

   x

   Odpisz na ten komentarz

 • oszukany oszukany

  Popieram te akcje, najgorszy bank w Polsce to BPH

  2015-02-24 16:42:02

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Agnieszka Agnieszka

  jak się dowiedzieć które banki oferują franki ? Chętnie się solidaryzuję i przeniosę konto jeśli mój bank tez udziela takich kredytów .

  2015-02-24 14:33:47

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz