Złoty bardzo słaby. Co radzą eksperci?

Złoty bardzo słaby. Co radzą eksperci? kantoronline.pl

Złoty przeżywa swój gorszy czas. Płacimy więcej za euro, dolary, franki i funty. Strach wystawić nogę poza Polskę – komentują internauci. Co na to eksperci?

Złoty jest słaby, ale nie spodziewamy się, aby wszedł w fazę kryzysu. Tymczasowy, niski kurs polskiej waluty nie powinien budzić niepokoju osób, które oszczędzają pieniądze w złotych. Mieszkając, zarabiając oraz wydając pieniądze w Polsce ryzyko walutowe nas nie dotyczy – mówi Robert Madejski, analityk walutowy z kantoronline.pl. Warto również nadmienić, że pojęcia „słaby kurs”, jak i „silny kurs” to pojęcia na rynku walutowym względne: używane są w odniesieniu do bieżacych ram czasowych i perspektywy – wyjaśnia.

Kogo powinny niepokoić kursy walut?

Codzienne wahania kursów walut martwią szczególnie Polaków, którzy zarabiają za granicą, spłacają kredyty walutowe lub prowadzą firmy o charakterze międzynarodowym. Wbrew pozorom takich osób w Polsce jest coraz więcej. Nie można zapomnieć także o branży turystycznej. Coraz chętniej wyjeżdżamy na urlop za granicę, a słaby złoty powoduje, że tego typu wakacje są dla nas droższe. W tym roku Polacy chętnie wyjeżdżają do Grecji, Hiszpanii oraz Włoch. W każdym z tych krajów na koszt wycieczki wpływa wysoki kurs euro.

Kursy walut – gdzie wymienić najtaniej?

Gdy złoty jest słaby, a potrzebna nam waluta dość droga, warto sprawdzić kursy walut w kantorach internetowych, które zawierają do 70% niższy spread walutowy, niż w banku lub tradycyjnym kantorze. Jest to obecnie jeden z najbardziej efektywnych sposobów na oszczędzanie na wymianie walut. Z jednym zastrzeżeniem – żeby móc korzystać z tego typu serwisów trzeba założyć konto walutowe w banku. Dzisiaj jednak bez problemu znajdziemy ofertę, w której takie konto jest bezpłatne lub zawiera minimalne opłaty.

Kursy walut – co przyniesie przyszłość?

Od początku powstania rynek walutowy jest najbardziej dynamicznym ze wszystkich rynków finansowych na świecie. Kursy walut zmieniają się co pół sekundy, a czynników, które wpływają na nie jest bardzo dużo. Koszty przewalutowania środków dla przeciętnego Kowalskiego dla euro wynoszą ok. 7,4% w banku, 2,4% w tradycyjnym kantorze i 0,6% w kantorach internetowych. Dlatego, gdy kursy walut rosną – dobrze jest zaoszczędzić pieniądze na wymianie walut online.

Co piąty Polak korzysta z kantorów internetowych

Branża kantorów internetowych systematycznie rośnie. Powód? Rosnąca popularność bezgotówkowych transakcji, a także: zawyżone spready walutowe w bankach czy pobieranie przez nie opłat za transakcje zagraniczne. Kantory internetowe to miejsca w których ten trend został odwrócony – warunki użytkowania są proste, przejrzyste, a opłaty najniższe ze wszystkich operatorów.

Podsumowując

Gdy złoty jest słaby, szczególnie wtedy warto zminimalizować opłatę za wymianę waluty (tzw. spread walutowy). Teraz, gdy wiesz już ile ona średnio wynosi, możesz podjąć stosowne kroki i uniknąć przepłacania na transakcjach walutowych. Jeśli interesuje Cię tematyka wymiany walut w kantorach internetowych, przeczytaj publikację: Wymiana walut przez Internet – czym wyróżniają się kantory internetowe?