Złoty mocny, co cieszy kredytobiorców walutowych

Złoty mocny, co cieszy kredytobiorców walutowych sxc.hu

Poniedziałek nie był szczególnie aktywny na rynkach. Jedno się jednak nie zmienia. Złotyu wciąż jest mocny, najmocniejszy względem wuro i franka od kwartału. To dobra wiadomość dla kredytobiorców walutowych.

Wczorajszy dzień na rynkach był w miarę nudny. Nie powinno to dziwić w sytuacji, gdy zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w USA miały miejsce święta walutowe. W Wielkiej Brytanii było to Wiosenne Święto Bankowe, z kolei w USA Dzień Pamięci.

Złoty delikatnie tracił tego dnia, ale był to raczej efekt korekty ostatnich umocnień niż zmiana tendencji rynkowej. Złoty jest najmocniejszy od niemal kwartału względem zarówno euro jak i franka szwajcarskiego, co z pewnością nie umknęło uwadzę kredytobiorców walutowych. Wczoraj poznaliśmy gorsze od oczekiwań dane na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia. Ponieważ były one tylko odrobinę słabsze, rynki na których brakowało inwestorów z powodu wspomnianych świąt niemal nie zareagowały.

W tym tygodniu na kurs franka powinny wpływać przede wszystkim plotki o luzowaniu ilościowym w Europie. Coraz więcej inwestorów wierzy obecnie w jakiś ruch ze strony EBC. Nie można oczywiście wykluczyć, że EBC nie zmniejszy wszystkich stóp procentowych a zaledwie zmniejszy stopę depozytową, by poprzez zniechęcenie do oszczędzania pobudzić konsumpcję. Drugą prawdopodobną opcją jest również rozpoczęcie kolejnego programu typu LTRO. Dla przypomnienia jest to program długoterminowego refinansowania (Long term refinancing operation) polegający w skrócie na wpompowaniu do systemu bankowego na określony czas dużych ilości środków na bardzo korzystnych warunkach.

Na wschodzie bez zmian - sytuacja wciąż napięta

Na wschodzie po wyborach trwa dalsza wymiana nieuprzejmości między Kijowem a Moskwą. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poinformował o wyjściu jego kraju ze Wspólnoty Niepodległych Państw. Rosja z kolei zaczyna wywierać presję gospodarczą na wspólnotę europejską. Obecnie wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z UE. Rynki powoli znów zaczynają patrzeć z niepokojem na wschód. O ile obecnie można mówić o próbie sił czy -jak w przypadku Rosji- kupowaniu milczenia kolejnych “sojuszników”, o tyle analitycy wskazują, że jeżeli Ukraina chce się upomnieć o Krym powinna zrobić to w miarę szybko. Na tyle szybko by straszak gazowy Rosji był możliwie mało skuteczny. Taki układ sił gwarantuje, że w czerwcu nie grozi nam nuda na rynkach, a obecne trendy umacniające złotego są zagrożone.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • 14:00 - Węgry - decyzja o stopach procentowych (Węgry w dalszym ciągu obniżają stopy procentowe. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do większości państw robią to po 0,1%. W rezultacie pomimo tego że od początku roku obniżono stopy co miesiąc, spadły one o niecałe 0,5%).
  • 14:30 - USA - zamówienia na dobra.
  • 15:45 - USA - Indeks PMI dla usług.
  • 16:00 - USA - Indeks zaufania konsumentów - Conference Board.

Komentarz walutowy

EUR/PLN za okres od 27.02.2014 do 27.05.2014

Kurs EUR/PLN utworzył kanał spadkowy. W przypadku ruchu powrotnego w górę, ograniczenie formacji znajduje się obecnie w okolicach 4,1850. Kolejny opór znajduje się na 4,2150, czyli maksimum ostatniego ruchu. Kurs testuje obecnie dolne ograniczenie kanału oraz minima ostatnich miesięcy na 4,1500. Jeżeli wybicie to się potwierdzi najprawdopodobniej kurs będzie zmierzał w okolice 4,1000.

CHF/PLN za okres od 27.02.2014 do 27.05.2014

Kurs przez ostatnie tygodnie porusza się w trendzie bocznym, przy czym ostatnie dni to wyraźna próba testowania jego dolnych ograniczeń. Najbliższym oporem jest 3,4350, czyli linia łącząca maksima ostatnich miesięcy. Frank podobnie jak euro jest najtańszy od ponad miesiąca. Możemy spodziewać się silnego wsparcia na testowanym obecnie 3,4000.

USD/PLN za okres od 27.02.2014 do 27.05.2014

Kurs USD/PLN porusza się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0800 tworząc zawężający się kanał spadkowym. Kurs przebił ważny poziom 3,0400, gdzie przebiegała linia łącząca maksima lokalne ostatnich tygodni. Obecnie najbliższym oporem jest 3,0650, czyli maksima od połowy marca. Wsparciem jest w dalszym ciągu poziom 3,0000, czyli minima kwietnia.

GBP/PLN za okres od 27.02.2014 do 27.05.2014

Pod koniec marca kurs GBP/PLN utworzył trend o nachyleniu wzrostowym i pozostaje w nim do dziś. W ostatnich tygodniach wewnątrz kanału można wyrysować dodatkową węższą linie wsparcia znajdującą się obecnie na 5,1250. Następnym wsparciem jest dolne ograniczenie pełnego kanału, a więc poziom 5,1100.  Kurs po ważnych danych opuścił górą kanał wzrostowy, ale ponownie powrócił w jego zasięg. Najbliższym oporem jest obecnie 5,1600..

 

internetowykantor.pl Maciej Przygórzewski