Znajomość wielu języków chroni nasz mózg przed starzeniem

Znajomość wielu języków chroni nasz mózg przed starzeniem fot. Marja Flick-Buijs

Ci, którzy naprawdę chcą opanować język obcy (i to szybko!), już się przenieśli do Internetu, gdyż dzięki temu wirtualnie są za granicą, bez wychodzenia z domu.

Jakich języków uczą się chętnie Polacy?

Niezmiennie króluje język angielski, lingua franca naszych czasów. Z drugiej strony, dzięki Internetowi, również bycie poliglotą staje się normą.

Jak wyglądają umiejętności językowe Polaków?

Polacy mogą być dumni ze swoich umiejętności językowych, gdy porównają je z tym, co było 30 lat temu. O tym, ile jeszcze pracy przed nami, może przekonać wizyta w niektórych krajach choćby na stacji benzynowej. Umiejętności językowe Polaków są bardzo zróżnicowane, zależą od wykształcenia, wieku, regionu.

Jakich języków warto się uczyć?

Każdego! Dawno temu doszłam do wniosku, że mieszkańcy różnych krajów gardzą sobą nawzajem albo zwalczają się m.in. dlatego, że nie znają języków obcych, a co za tym idzie, nie rozumieją innych ludzi i opierają swoje przekonania na tym, co mówi prasa, rząd, tradycja czy przesądy. Gdy zaczynam myśleć w języku obcym, zaczynam nowe życie, staję się częścią społeczności mówiącej w tym języku i w końcu dochodzę do wniosku, że bycie człowiekiem jest doświadczeniem globalnym. I to zmienia wszystko. Co więcej, posługiwanie się wieloma językami chroni nasz mózg przed niektórymi efektami starzenia się.*)

Jakie metody nauczania będą najskuteczniejsze?

Najskuteczniejszą metodą nauczenia się języka obcego jest zakochać się w cudzoziemce/cudzoziemcu. Najlepiej z wzajemnością. I wtedy wyjechać do jej/jego kraju. Jeśli to podejście wydaje się zbyt radykalne, a motywację mam ogromną, każda metoda jest dobra. Skoro opanowałam język ojczysty, jestem w stanie opanować język obcy. Chodzi o maksymalne wykorzystanie swojego potencjału językowego. Nawet najlepsze szkoły nie zastąpią samokształcenia, więc kluczem do sukcesu jest osobiście i z entuzjazmem zaangażować się w naukę.

Czy istnieje realna szansa, że przeniesiemy naukę języków obcych do Internetu?

Ci, którzy naprawdę chcą opanować język obcy (i to szybko!), już się przenieśli do Internetu, gdyż dzięki temu wirtualnie są za granicą, bez wychodzenia z domu. Jednak  mniejszość  uczestników kursów językowych chodzi na zajęcia, żeby się nauczyć. Mam na myśli to, co robią; nie to, co twierdzą. Kurs językowy zaspokaja wiele potrzeb: wychodzę z domu czy z pracy, odpoczywam od rodziny czy firmy, flirtuję, jestem poza zasięgiem dzieci czy szefów. Tego wszystkiego Internet mi nie sprzeda.

*) Science Daily 08.05.2008

www.gburek.com.pl

Beata Gburek