Żurawie IŻ, IIŻ

Żurawie IŻ, IIŻ brand.ceo

W firmach transportowych, zakładach produkcyjnych, budownictwie, jak i w każdej gałęzi przemysłu często pojawia się konieczność ładowania i transport materiałów, dla których charakterystyczna jest duża waga.

W takiej sytuacji niezbędne wydają się umiejętności i uprawnienia, które pozwalają na obsługę żurawi. Żurawie zasługują na szczególną uwagę, umożliwiają bowiem przenoszenie między innymi kontenerów transportowych, palet transportowych, bali drewnianych, jednostek ładunkowych, materiałów sypkich. Już po zakończeniu nauki i egzaminu kursant może pochwalić się uprawnieniami operatora pozwalającymi mu na obsługę żurawi. Szkolenie daje wiedzę nie tylko z zakresu budowy oraz obsługi żurawia, ale również porusza tematykę bezpiecznej eksploatacji i działań podejmowanych w przypadku ewentualnej awarii. Ale zanim przystąpimy do kursu musimy zapoznać się z rodzajami żurawi jakie występują oraz z obowiązującymi kategoriami uprawnień. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki urządzenia te zostały podzielone na dwie kategorie.

Żurawie IŻ

W skład tej kategorii wchodzą żurawie: wieżowe oraz szybko montujące żurawie przewoźne.  Wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym, hal produkcyjnych i innych. Bramowe i półbramowe są to urządzenia obrotowe, których podstawa umożliwia przejazd pod nią wagonów kolejowych albo innych pojazdów. Często używane są do przeładunku towarów w portach, składach towarowych i magazynach lub w stoczniach. Wspornikowe, szynowe ich ustrój nośny ma kształt wspornika, którego urządzenie chwytające (ładunkowe) jest podwieszone do wspornika lub wciągarki, przemieszczającej się po wsporniku. Często są stosowane w transporcie krawędziaków itp. Ważną ich funkcją jest to ze możemy stosować je jako żurawie warsztatowe mają one niewielkie udźwigi, przeznaczone do obsługi indywidualnych stanowisk pracy).

http://szkoleniacentrum.com.pl/artykul_29.html

Żurawie IIŻ

W tej kategorii znajdą się żurawie stacjonarne przeznaczone są one do transportu ładunków wzdłuż belki jezdnej ramienia i po promieniu obrotu tego ramienia oraz do podnoszenia i opuszczania ładunku za pomocą wciągnika zainstalowanego na ramieniu żurawia. Stosowane w procesach produkcyjnych i jako indywidualne urządzenie przeznaczone do wykonywania prac rozładunkowych lub montażowych, remontowych i obsługi obrabiarek. Żurawie przewoźne nazywamy tak ponieważ zamontowany jest na podwoziu przyczepy, przystosowany do przemieszczania się na niewielkich odległościach np. po miedzy halami produkcyjnymi, magazynami.

Żurawie przenośne

Ich największym atutem jest to, że montuje się je na podwoziu aut ciężarowych, za kabiną kierowcy lub za przestrzenią ładunkową samochodu ciężarowego, dzięki temu zyskujemy możliwość manipulowania ładunkami pomimo, że nie dysponujemy żadnym dodatkowym sprzętem. Żurawie przenośne oraz przewoźne zwracają na siebie uwagę również dlatego, że mogą podnosić nawet ciężary osiągające kilkadziesiąt ton. Oczywiście, nie każdy jest w stanie je obsługiwać, niezbędne okazują się więc specjalne uprawnienia do obsługi tych urządzeń. Podmiotem odpowiedzialnym za ich nadawanie jest Urząd Dozoru Technicznego, choć niezbędne wydaje się w tym kontekście wcześniejsze zaliczenie egzaminu.

Jak tego dokonać?

Przepustką do pracy w charakterze operatora żurawia jest kurs wraz z egzaminem państwowym Urzędu Dozoru Technicznego. Pozwala on na uzyskanie bezterminowego zaświadczenia, które uprawnia do obsługi. Kurs ma za zadanie przygotować uczestnika do pracy na stanowisku operatora żurawia przenośnego oraz przewoźnego, uwzględnia przy tym nie tylko przygotowanie praktyczne, ale również niezbędną w tym celu wiedzę teoretyczną. Kurs jest też znakomitym przygotowaniem merytorycznym niezbędnym, aby zdać egzamin przed państwową komisją Urzędu Dozoru Technicznego, wydającego te zaświadczenia kwalifikacyjne. W kursie przygotowującym do zawodu operatora żurawi może wziąć udział każdy, kto ukończył 18 rok życia. Posiadanie takich uprawnień pociąga za sobą szereg niemożliwych do zakwestionowania korzyści, zwiększa bowiem szansę na to, że zyska się zatrudnienie w miejscu gdzie będą one używane. Nie można zapominać również o tym, że osoba pracująca na takim stanowisku ma prawo do wykonywania ich załadunku, co zwalnia pracodawcę z obowiązku delegowania w tym celu do pomocy osób trzecich jeżeli legitymujemy się prawem jazdy kategorii C.

W tym miejscu warto wspomnieć, że przepisy, które definiują korzystanie z żurawi mówią o określonych kryteriach, które należy spełniać chcąc brać udział w kursie dającym uprawnienia operatora żurawi. Podstawowym kryterium jest oczywiście ukończenie osiemnastego roku życia i posiadanie przynajmniej podstawowego wykształcenia, konieczne jest jednak również uzyskanie zaświadczenia lekarskiego, które mówi o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w kursie. Badania lekarskie są niezbędne do samego kursu jak i późniejszej pracy. Nasuwa się również pytanie czy wymagane jest prawo jazdy kategorii C żeby móc przystąpić do kursu w zakresie obsługi żurawi. Odpowiedz jest prosta, nie jesteśmy zobowiązani do posiadania tego typu prawa jazdy żeby obsługiwać żuraw ponieważ obsługa żurawia odbywa się z zewnątrz kabiny kierowcy i są to dwa odrębne mechanizmy. Wśród zagadnień poruszanych w czasie trwania szkolenia należy wymienić przede wszystkim podstawowe informacje z zakresu dozoru technicznego oraz ogólne wiadomości na temat żurawi. Na kursie prezentowana jest również budowa żurawi przenośnych, przewoźnych i zasada ich działania, kursantom przybliża się też podstawowe elementy i zespoły żurawi. Duży nacisk kładzie się na kwestie związane z zagrożeniami pojawiającymi się podczas pracy i szeroko rozumiane bezpieczeństwo, eksploatację żurawi, profesjonalną obsługę zawiesi oraz na obowiązki spoczywające na barkach operatora. W czasie kursu prezentowane są również zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Uzyskanie świadectwa, które potwierdza uprawnienia jest możliwe jednak dopiero po zaliczeniu egzaminy końcowego. Ten składa się nie tylko z części praktycznej, ale i z teoretycznej, odbywa się przed Inspektorami Urzędu Dozoru Technicznego. Już po zakończeniu egzaminu i uzyskaniu wyniku pozytywnego uczestnik szkolenia może pochwalić się zaświadczeniem kwalifikacyjnym UDT do obsługi żurawi, co uprawnia go do obsługi bez terminowo.

Dalej

x

3 komentarze

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Piotr Piotr

  Chryste Panie - co za brednie. Zamieszczanie takich głupot powinno być karalne !!!

  2019-05-10 18:56:42

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • ŻURAW WIEŻOWY ŻURAW WIEŻOWY

  Troche mało informacji na temat Kwalifikacji.Wydaje mi sie że artykuł napisany jest przez osobę,ktora nigdy nie byla na Żurawiu Wieżowym

  2018-12-13 18:43:32

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Operator Operator

  Kto to wypocił? Człowieku - nie pisz, jeśli brak ci wiedzy. Żenada.

  2018-12-13 12:47:12

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz