5 muzeów we Wrocławiu, które trzeba zwiedzić

5 muzeów we Wrocławiu, które trzeba zwiedzić NF.pl

Wrocław to prawdziwa stolica kultury, nie tylko 2016 roku. Odwiedzając największe miasto Dolnego Śląska, poza wizytą w słynnym zoo i spacerem śladem krasnali warto poznać także wszystkie muzea.

A tych we Wrocławiu nie brakuje: Narodowe, Pawilon Czterech Kopuł, Hydropolis… Sprawdź, jakie muzeum we Wrocławiu zachwyca turystów nie tylko bogatymi zbiorami, lecz także niezwykłą architekturą.

Wrocław NF.pl

Wrocław, Muzeum Narodowe

1. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Główny oddział Muzeum Narodowego znajduje się tuż nad Odrą, w pobliżu bulwaru Ksawerego Dunikowskiego, na którym można znaleźć jedną z wielu wrocławskich figurek krasnali. Już sama budowla i wygląd z zewnątrz przekonują do odwiedzenia tej instytucji kultury. Całość konstrukcji oplata bowiem potężnie rozwinięty bluszcz, który jesienią mieni się wieloma barwami (zdjęcie kolorowego bluszczu na budynku zrobiło niedawno furorę na Instagramie).

Co czeka na odwiedzających w środku? Sztuka sakralna, konkretniej: malarstwo śląskie od XII do XVI wieku i osobno – od XVI do XIX w. Kolejna wystawa przedstawia sztukę polską XVII–XIX wieku, w tym malarstwo Matejki czy Grottgera. W Muzeum Narodowym można również obejrzeć sztukę europejską od XV do XX wieku. Wśród eksponatów znajdują się obrazy Brueghela Młodszego czy Wassiliego Kandinsky’ego.

Dodatkowo organizowane są oczywiście także wystawy czasowe. Niedawno w muzeum można było oglądać dzieła takich artystów jak Magdalena Abakanowicz czy Yuan Shuanglin.

Wrocław NF.pl

Wrocław, Muzeum Narodowe

2. Hydropolis

Odwiedziłeś kiedyś Centrum Nauki Kopernik w Warszawie? We Wrocławiu znajduje się  muzeum o podobnej formule, ale poświęcone tylko… wodzie. Naprawdę warto „zagłębić się” – jak zachęcają organizatorzy – w tę tematykę.

Do muzeum można wejść o wyznaczonych godzinach. Spokojnie, bez obaw – seanse zaczynają się co kilka minut. Seanse w muzeum? Właśnie tak, odwiedzających przywita filmik opowiadający o początkach wody i teorii wielkiego wybuchu. Z tyłu oglądających wideo turystów znajduje się obracający model kuli ziemskiej, na którą z rzutnika pada mapa globu. Po tym fascynującym doświadczeniu przechodzi się do sal opisujących najsłynniejsze wraki statków np. Titanica czy Bismarcka.

Jakie jeszcze atrakcje czekają na Ciebie w muzeum wody? W Hydropolis poznasz wszystkie strefy oceanu, dowiesz się, jakie zwierzęta żyją na dnie i jak wyglądały najsłynniejsze statki. Możesz poznać także opowieść o Jaques’u Cousteau i stworzyć własną burzę śnieżną.

3. Pawilon Czterech Kopuł

Jeśli wolisz sztukę nowoczesną, a przynajmniej nowożytną, z pewnością spodobają Ci się wystawy zgromadzone w Pawilonie Czterech Kopuł. Budynek sąsiaduje z naprawdę urokliwą okolicą – w pobliżu znajduje się Hala Stulecia, Ogrody Japońskie, niedaleko jest także do słynnego zoo.

W środku możesz poznać sztukę polską II połowy ubiegłego wieku oraz malarstwo po 2001 roku. Swoje prace przedstawiają najznamienitsi artyści tacy jak Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Jerzy Nowosielski czy Tadeusz Kantor. Ekspozycję otwierają mistrzowie XX-lecia międzywojennego: Witkacy, Leon Chwistek i Władysław Strzemiński.  

Poza wystawami czasowymi otwarte są także ekspozycje czasowe, jeszcze przez część stycznia dostępna była wystawa niemieckiego kolekcjonera Ericha Marxa, zawierająca m.in. obrazy Andy’ego Warhola.

4. Panorama Racławicka

Jeden z oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W środku rotundy na zwiedzających czeka oczywiście „Panorama Racławicka” autorstwa słynnego batalisty Wojciecha Kossaka.

Oglądanie obrazu, zamykającego się w 360°, będzie dużym przeżyciem dla zwiedzających. Zwłaszcza że samo malowidło jest połączone ze specjalnymi zabiegami technicznymi, które potęgują wrażenia estetyczne. Sztuczny teren, wyjątkowe oświetlenie i ociemnione kręte przejście zwiększają niesamowity odbiór XIX-wiecznego dzieła kultury popularnej.

Zawiłości batalistycznej sceny wyjaśnia nagrany miniwykład przewodnika, który objaśnia poszczególne postaci, przywołuje je z nazwiska i sugeruje interpretację.

5. Muzeum Archeologiczne

W niedalekiej odległości od Rynku znajduje się Muzeum Archeologiczne, jedno z najstarszych tego typu placówek w Europie. Można w nim obejrzeć zabytki reprezentujące wszystkie epoki – od starszej epoki kamienia aż po czasy nowożytne (XIX w.).

Co można obejrzeć na wystawie stałej? Wytwory szklarstwa, witrażownictwa, kaflarstwa, sztukatorstwa, rzemiosł kowalskich i ślusarskich, odlewnictwa, wyroby stolarskie oraz kamieniarskie – to wszystko uda Ci się poznać dzięki wizycie przy ul. Cieszyńskiego.

Aby nie zgubić się w wielu wytworach kultury, organizatorzy zaproponowali chronologiczny układ eksponatów, który pozwala obserwować przemiany form przez wieki. Warto podkreślić, że przedmioty znajdujące się w muzeum pochodzą nie tylko z terenu Śląska, ale także z innych regionów Polski i Europy.

Nocleg we Wrocławiu – przygotuj się do wyprawy

Zanim jednak zaczniesz na dobre odkrywać miasto, pomyśl o odpowiednim miejscu, gdzie będziesz mógł się zatrzymać i komfortowo odpocząć po dniu pełnym wrażeń. Na stronie AccorHotels znajdziesz najlepsze hotele we Wrocławiu, spośród których z pewnością wybierzesz ten o optymalnym standardzie i w atrakcyjnej cenie.

Zdecyduj się na przykład na Hotel Mercure Wrocław Centrum z parkingiem dla gości, centrum fitness i możliwością przyjazdu z czworonogiem. Ośrodek jest zlokalizowany w doskonałej lokalizacji, kilka minut pieszo od Panoramy Racławickiej.

A jeśli zainspirowałeś się bogactwem muzeów we Wrocławiu i chcesz jeszcze więcej podróżować po Polsce, na witrynie AccorHotels znajdziesz wiele świetnych pozycji. Sprawdź najlepsze hotele w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie.

THEY.PL