6-latki idą na studia - będą studiować robotykę i fizykę

6-latki idą na studia - będą studiować robotykę i fizykę nf.pl

14 czerwca (poniedziałek) rusza w Kielcach największy  w regionie Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS, który rocznie przyciąga na swoje wykłady aż 1000 dzieci w całej Polsce.

Najmłodsi studenci uniwersytetu mają 6 lat. Najstarsi 12. Podobnie jest w Kielcach, gdzie już wkrótce maluchy dowiedzą się jak skonstruować prawdziwego robota i wydobyć dinozaura ze skały. Na pierwszym, inauguracyjnym wykładzie 6, 10 i 12-latkowie będą musieli zmierzyć się z fizyką, a dokładnie z przyciąganiem ziemskim w praktyce. Ale to dopiero początek. Uniwersytet Dziecięcy w Kielcach na nowy rok akademicki szykuje warsztaty i wykłady z chemii, archeologii a nawet entomologii.

100 uniwersytetów w 96 miesięcy!

Pierwszy na świecie Uniwersytet Dziecięcy powstał w czerwcu 2002 roku w Niemczech. Minęło 8 lat, a na przestrzeni tych 96 miesięcy powstało ponad 100 takich uniwersytetów. To daje średnią ponad jednego Uniwersytetu Dziecięcego na miesiąc! Według szacunków z tego typu edukacji korzysta dziś 200 tysięcy dzieci z całego świata. W Polsce największy Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS gromadzi ponad 1000 młodych studentów rocznie. Ta liczba wciągu najbliższego roku ma się podwoić – zapewniają pomysłodawcy uniwersytetu.

Celem Uniwersytetów jest poszerzanie wiedzy dzieci w sposób dla nich najbardziej atrakcyjny. W przeciwieństwie do standardowych szkół, edukacja w tego typu placówkach nie opiera się tylko i wyłącznie na podstawie podręczników szkolnych. Uwagę małych studentów przykuwają zajęcie, w których mogą zobaczyć coś na własne oczy, a nawet tego dotknąć. Sukces m.in. dzięki takim praktykom odniósł Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS w Bielsku-Białej, który już 19 czerwca ukończy aż 150 absolwentów, którzy kształcili się na kierunkach: robotyka, fizyka, aeronautyka, neurofizjologia, a nawet ekonomia.

- Podczas wykładów i warsztatów dzieci nie tylko słuchają wykładowcy, ale mają także możliwość przeprowadzania doświadczeń i eksperymentów. Mogą z bliska zobaczyć jak np. wygląda budowa ludzkiego ciała, od układu kostnego po serce i mózg. Mają okazję na zajęciach z Archeologii pozwiedzać miejsca, o których istnieniu wcześniej nawet nie wiedziały, a na zajęciach z Entomologii zobaczyć prawdziwe okazy karaczanów. Interaktywna forma nauki rozwija pasje dzieci, często pozwala też odkryć ich ukryte talenty – mówi Magdalena Gałuszka, dyrektorka Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS w Bielsku-Białej.

Michelangelo – malarz odrodzenia, czy wojowniczy żółw ninja?

Żadne studia na świecie nie pozwalają rozwijać swoich umiejętności w tak wielu dziedzinach jednocześnie. Poza Uniwersytetem Dziecięcym UNIKIDS. Przekonają się o tym dzieci z Kielc. Uczelnia przygotowała dla nich dużą dawkę wiedzy, ale także zabawy. Poza zmaganiami z Fizyką bądź Chemią, studenci będą mieli także styczność z takimi przedmiotami, jak Paleontologia, Entomologia, czy Robotyka. A to tylko zalążek tego co czeka na małych studentów z Kielc i okolic.

- Mali naukowcy mogą wybierać w szerokiej palecie warsztatów, rozmieszczonych w naszych „5 Wieżach Nauki”. Zostały one podzielone na zajęcia z: nauk ścisłych, przyrodniczo-geograficznych, artystycznych, humanistycznych i sportowych – mówi Urszula Kamińska, koordynator Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS w Kielcach. I dodaje: nasi studenci będą mogli m.in. zbudować robota, wyprodukować własny perfum i zastanowić się, czy Michelangelo był malarzem odrodzenia, czy też wojowniczym żółwiem ninja? Każdy z nich będzie mógł zostać także Indiana Jonsem, archeologiem i poszukiwaczem przygód. Ale wszystkiego zdradzić teraz nie mogę

Guarana Communications