Abonament rtv – przymusowe świadczenie na rzecz mediów publicznych

Abonament rtv – przymusowe świadczenie na rzecz mediów publicznych ra2 studio - Fotolia

Większość rządów po 1989 roku podkreślała, że abonament rtv jest reliktem przeszłości i że jednocześnie należy wprowadzić takie rozwiązania, które pozwolą mediom publicznym na finansowanie z innych źródeł niż przymusowa comiesięczna opłata.

Abonament rtv często jest traktowany jako abonament telewizyjny, bowiem to publiczna telewizja regularnie podkreśla, że maleją wpływy z abonamentu i jej sytuacja jest coraz gorsza.

Według statystyk rośnie liczba Polaków, którzy nie rejestrują odbiorników radiowo-telewizyjnych, zatem nie mają oni również obowiązku opłacania abonamentu tv. Taka sytuacja dotyczy nawet połowy polskich gospodarstw domowych. Młodzi nie korzystają z telewizorów, a swoją wiedzę o świecie czerpią z Internetu, z kolei nieco starsze pokolenie traktuje abonament tv jako kolejną przymusową daninę czy też podatek na rzecz państwa, dlatego nawet jeśli są oni posiadaczami zarejestrowanych odbiorników, to nie opłacają abonamentu. Podobnie się dzieje w przypadku korzystania z usług telewizji kablowych.

Miesięczna wysokość abonamentu rtv w 2015 roku wynosi 21,50 zł za abonament za radio i telewizję. Abonament rtv emeryci opłacają do ukończenia 75 roku życia. Z płacenia abonamentu zwolnione są osoby bezrobotne, inwalidzi czy też osoby pobierające świadczenia socjalne lub emerytalne w wysokości nieprzekraczającej 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Jednym z najnowszych pomysłów, zmierzających do zwiększenia pobieralności abonamentu jest pomysł, aby opłata audiowizualna, bo tak formalnie nazywałby się abonament tv, pobierana była wraz z rachunkiem za energię elektryczną.

UFG.pl