Alkomat w aucie to absurdalny pomysł, ale

Alkomat w aucie to absurdalny pomysł, ale sxc.hu

Eksperci nie są zgodni w ocenie rządowego pomysłu obowiązkowego wyposażenia do 2015 r. wszystkich samochodów w alkomaty.

Na wtorkowej (7 stycznia) konferencji prasowej premier zapowiedział, że że chce rozwiązać problem tzw. przypadkowych nietrzeźwych, czyli ludzi, którzy wsiadają za kierownicę, będąc przekonanymi, że już wytrzeźwieli. - Nasza wyobraźnia nie wykracza poza te kilka godzin, więc aby ograniczyć to zjawisko, chcemy wprowadzić obowiązek posiadania alkomatu. Oczywiście obowiązku korzystania nie będzie – mówił na spotkaniu z dziennikarzami Donald Tusk Czytaj więcej>>

Alkomat to absurd

Pomysł ten surowo ocenił na portalu tvn24.pl Arkadiusz Kuzio, dyrektor Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie. Jego zdaniem wprowadzenie do samochodu zwykłego alkomatu jest bez sensu. Urządzenie powinno być podłączone do systemu uniemożliwiającego jazdę. Wskazał również, że posiadanie alkomatu w pojeździe może doprowadzić do sytuacji, w której więcej kierowców po alkoholu usiądzie za kółkiem.

Podobne artykuły:

Rozwiązanie może być skuteczne

Innego zdania jest Kuba Bielak, ekspert TVN Turbo i warszawskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy. - Zaproponowane przez rząd rozwiązanie jest dobre dla osób, które - na przykład dzień po imprezie - nie zdają sobie sprawy, że wciąż są pod wpływem alkoholu – komentuje Bielak dla tvn24.pl . Ekspert przypomina, że takie rozwiązanie zastosowano we Francji i przyniosło efekty.

Podobne artykuły:

Gilotyna prawna dla pijanych na drogach

We wtorek (7 stycznia) rząd przyjął pierwsze rekomendacje. Oto najważniejsze zmiany:

  • Zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat dla osoby po raz 1. przyłapanej na jeździe po alkoholu
  • Utrata prawa jazdy na okres od 5 do 15 lat dla osoby po raz 2. przyłapanej na jeździe po alkoholu
  • Obowiązek wpłaty nawiązki w wysokości min. 5 tys. przez osoby po raz pierwszy przyłapane na jeździe po alkoholu (maksymalna wysokość nawiązki to 100 tys. zł.)
  • Obowiązek wpłaty nawiązki w wysokości min. 10 tys. przez osoby po raz drugi przyłapanej na jeździe po alkoholu (maksymalna wysokość nawiązki to 100 tys. zł.)
  • Publikacja danych osoby przyłapanej na jeździe w nietrzeźwości, po ogłoszeniu wyroku
  • Alkomat obowiązkowo w każdym aucie
  • Prowadzenie samochodu bez uprawnienia będzie przestępstwem (obecnie jest to wykroczenie)

Źrodło tvn24.pl, NF.pl, kprm

Nowoczesna Firma S.A. Paweł Krusiński