Aniołowie Biznesu dodają skrzydeł

Aniołowie Biznesu dodają skrzydeł © alphaspirit - Fotolia.com

Zakładasz firmę i zastanawiasz się, skąd wziąć fundusze?

Chcesz założyć firmę, masz pomysł na biznes, ale brakuje ci funduszy? Jedną z możliwości finansowania nowej działalności jest zwrócenie się do Aniołów Biznesu.

Kim jest Anioł Biznesu

Anioł Biznesu to prywatny inwestor (przedsiębiorca lub zamożna osoba) wspierający wybrane pomysły biznesowe, głównie w początkowej fazie ich działalności (start-up). Angażuje on nie tylko środki finansowe, ale również swoją wiedzę, kontakty i doświadczenie biznesowe. Dla wielu przedsiębiorców wsparcie merytoryczne i zwiększenie wiarygodności przedsięwzięcia, dzięki obecności w nim inwestora o dobrej reputacji, jest równie wartościowe, jak otrzymane środki. Najczęściej zaangażowanie Anioła w projekt trwa od 3 do 6 lat. Zysk otrzymuje on „wychodząc z inwestycji”, czyli odsprzedając swoje udziały.

Jakie projekty mają szansę?

Anioły Biznesu poszukują przedsięwzięć z różnych branż, znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju, mających duży potencjał wzrostu, który zapewni wysoką stopę zwrotu z kapitału. Najważniejsze kryteria oceny projektu to:

  •  Kompetencje i zaangażowanie zespołu.
  •  Innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt.
  •  Zaawansowanie realizacji projektu (preferowane są firmy już prowadzące działalność).
  •  Dobrze opracowany biznesplan (warunek konieczny).

Zasady finansowania projektów

Finansowanie projektów najczęściej odbywa się poprzez objęcie udziałów (bądź akcji) nowej emisji przez Anioła Biznesu. Inwestor obejmuje zwykle udział mniejszościowy, choć zależy to od kwoty inwestycji lub etapu rozwoju przedsięwzięcia. Zdarzają się przypadki, gdy dodatkowo udzielana jest pożyczka od nowego wspólnika, dzięki której pomysł uzyskuje wystarczający poziom finansowania, a pomysłodawcy utrzymują większościowy pakiet udziałów.

Podobne artykuły:

Anna Opala Consulting