Autostrady będą budowane fragmentami

Autostrady będą budowane fragmentami Polimerek/Wikipedia.pl

Wiosną będzie przetarg na budowę autostrady A1 z Katowic do Częstochowy. To kolejny ważny element drogi, która ma połączyć Pomorze z południem Polski. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy gotowa będzie cała A1.

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska na ostatniej konferencji prasowej opowiadała o najbliższych planach drogowych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Przypomniała, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała już kilkadziesiąt przetargów na budowę ok. 700 km odcinków nowych dróg ekspresowych i obwodnic. To ma umożliwić jak najszybsze rozpoczęcie tych inwestycji, które będą dotowane z nowego budżetu Unii na lata 2014-20. Informuje o tym portal wyborcza.biz.

Bieńkowska zapowiedziała, że w ciągu około dwóch miesięcy zostanie ogłoszony przetarg na budowę autostrady A1 od Pyrzowic koło Katowic do Częstochowy wraz z obwodnicą tego miasta. Będzie miał 57 km długości, a koszty jego budowy są szacowane na 3 mld zł, jednak są to dane nieoficjalne.

Autostrada A1 Wikipedia

Autostrada miała gotowy w 2012 roku

Pięć lat temu rząd Donalda Tuska zapowiadał, że do piłkarskich mistrzostw Euro 2012 będzie gotowa cała autostrada A1, łącząc Polskę od wybrzeża Bałtyku do granicy z Czechami. Plan ten nie powiódł się: dopiero w tym roku mają być ukończone ostatnie, kujawskie fragmenty A1 między Gdańskiem i Łodzią oraz przy granicy z Czechami. Największa wyrwa w A1 - o długości niemal 180 km - jest w centrum kraju.

Podobne artykuły:W sierpniu 2013 r. 40 km A1 od Łodzi na południe, do Tuszyna, miało ukończyć konsorcjum firmy Polimex. Ale inwestycja jest opóźniona i nie ma pewności, czy ta trasa powstanie w tym roku. Po wybudowaniu zapowiadanego przez Bieńkowską odcinka od Pyrzowic do Częstochowy na zakończenie A1 pozostanie jeszcze 70 km autostrady od Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego - na ruchliwej trasie między Warszawą i Śląskiem. Kiedy planowany jest przetarg na budowę tego odcinka A1? Nie wiadomo.

W tym roku GDDKiA chce zakończyć budowę na Podkarpaciu dwóch ostatnich odcinków autostrady A4, będzie to pierwsza kompletna polska autostrada, przecinająca nasz kraj od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą. Ale nie wiadomo, kiedy zostaną dokończone pozostałe.

A2 nie w tej dekadzie

Autostrada A2 od granicy z Niemcami urywa się przy Warszawie i dalej jest tylko autostradowa obwodnica A2 Mińska Mazowieckiego. Pod koniec zeszłego roku GDDKiA rozpisała przetarg na zaprojektowanie 15 km łącznika A2 od Warszawy do obwodnicy Mińska. I według zapowiedzi drogowej Dyrekcji ten kolejny odcinek A2 może być zbudowany do 2020 r. Na kolejne fragmenty A2 w tej dekadzie są nikłe szanse.

Podobne artykuły:Nie wiadomo też, kiedy zostanie wybudowana druga jezdnia autostrady A18, od Legnicy do granicy z Niemcami. W pierwszej kadencji rząd Tuska zapowiadał ukończenie tej drogi do piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Ale potem dokończenie A18 wypadło z planów GDDKiA i dziś drogowa Dyrekcja milczy o tej inwestycji. 

Wyborcza.biz

Wyborcza.biz, redakcja