„Biegnij, chłopcze, biegnij” wchodzi do kin

„Biegnij, chłopcze, biegnij” wchodzi do kin Biegnij, chłopcze, biegnij

W filmie wystąpiła plejada największych gwiazd polskiego kina, m.in.: Zbigniew Zamachowski, Grażyna Szapołowska, Mirosław Baka oraz Olgierd Łukaszewicz. Główną rolę zagrali bracia Andrzej i Kamil Tkacz.

„Biegnij, chłopcze, biegnij” opowiada o losie osieroconego chłopca, będącego uciekinierem z warszawskiego getta. Ośmioletni Srulik zdany jest na pomoc obcych mu ludzi.  Jednym z nich jest doktor Żurawski, grany przez Olgierda Łukaszewicza. – Doktor Żurawski został zmuszony do amputacji chłopcu dłoni, jednocześnie wiedząc, że gdyby miał okazję wcześniej się nim zająć może by do tego nie doszło. Moja postać działa pod presją, boi się wydania przez swoje otoczenie jako ten, który pomaga żydowskiemu dziecku – mówi aktor. 

Olgierd Łukaszewicz dążył do stworzenia bardzo wyrazistej postaci

– Sugestie zawarte w scenariuszu o wielkim harcie ducha były dla mnie bardzo inspirujące. Reżyser był otwarty na moje propozycje i dlatego udało mi się stworzyć postać silną, która wie, co robi. Jednak w prawdziwym życiu ten człowiek mógł zachowywać się zupełnie inaczej – dodaje Łukaszewicz. 

Artysta tłumaczy, że chciał pokazać nie tylko silny charakter bohatera, lecz także jego bardziej ludzkie podejście do głównego bohatera.

Podobne artykuły:– Pamiętam mojego ojca, który był lekarzem wojskowym – postawnym i silnym mężczyzną, ale któremu drżała ręka ze strzykawką, kiedy chciał robić mi zastrzyk. To pokazuje rozdwojenie w lekarzu, który nie zatracił wrażliwości w stosunku do dziecka, ale jest w nieustannej gotowości do działania – mówi Łukasiewicz.

Jedną z ciekawszych postaci w filmie – Magdę Janczyk, która opiekowała się głównym bohaterem – zagrała Elizabeth Duda.

– Rola ta była wyjątkowo interesująca, a dodatkowo film miał nakręcić zdobywca Oscara – Pepe Danquart. Dodatkowym argumentem była lista obecnych aktorów oraz fakt, że byłam przymierzana do roli, którą obsadzić miała Emmanuelle Seigner. Nie mogłam więc odrzucić tej propozycji. Skróciłam urlop i natychmiast poleciałam do Paryża, aby wziąć udział w castingu – mówi Elisabeth Duda. 

Kobieta, którą wojna wystawiła na ciężką próbę

– Nie ukrywam, że to moja pierwsza tak dramatyczna rola. Bardzo lubię postacie zdecydowanych kobiet, które jednak ukrywają pewną wrażliwość. Podobają mi się takie przeskoki. Bardzo się cieszę, że mogłam wystąpić w tak zdumiewającym i niesamowitym filmie – przyznaje Duda. 

Film „Biegnij, chłopcze, biegnij” został uhonorowany Nagrodą Publiczności na 23. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus. Zdjęcia do filmu kręcono we Wrocławiu, Bawarii oraz Brandenburgii.

Newseria Sp. z o.o.