Biznesowe podejście do domowego budżetu

Biznesowe podejście do domowego budżetu shutterstock

Mimo że polskie gospodarstwa domowe coraz lepiej radzą sobie z finansami, to jednak zmiana sposobu zarządzania nimi na bardziej biznesowy może przynieść znaczne korzyści.

W życiu rodziny, podobnie jak w życiu firmy, zdarzają się okresy zarówno zwiększonego, jak i ograniczonego dopływu środków finansowych. 

Według badania Diagnoza Społeczna polskie gospodarstwa domowe coraz lepiej radzą sobie w kwestiach finansowych. W ostatnich dwóch latach systematycznie wzrastał odsetek rodzin deklarujących posiadanie oszczędności, a zmalał tych, które są zadłużone. Od roku 2000 do 2007 liczba zadłużonych gospodarstw domowych była wyższa średnio o 15 proc. od tych, które posiadały oszczędności. Obecnie rodzin oszczędzających jest o 10 proc. więcej niż rodzin z długami.

Domowe budżety coraz częściej na plusie

Autorzy badania wyjaśniają, że powodem, dla którego coraz więcej gospodarstw domowych posiada oszczędności, jest z jednej strony lepsze radzenie sobie z długami, a z drugiej – znaczne ograniczenie dostępu do kredytów bankowych. Są one najpopularniejszą metodą pozyskiwania środków finansowych – aż 95 proc. całości zadłużenia Polaków przypada właśnie na banki (powodem może być m.in. duży udział kredytów o wysokich kwotach, jak kredyty hipoteczne).

Mimo systematycznie poprawiającej się sytuacji materialnej polskich rodzin wciąż można obserwować stosunkowo liczny odsetek gospodarstw, które popadają w kłopoty finansowe. Choć w ostatnich czterech latach spadła ich liczba (o 4 punkty procentowe), wciąż aż 37 proc. rodzin deklaruje, że przy aktualnych dochodach radzą sobie z „pewną trudnością”.

Strategią radzenia sobie z problemami finansowymi większości rodzin jest prowadzenie życia na skromniejszym poziomie. Nawet 22 proc. gospodarstw domowych twierdzi, że żyje bardzo oszczędnie, żeby odłożyć na najważniejsze zakupy. Badania wykazują jednak, że spada liczba rodzin, które oszczędzają, kupując najtańsze ubrania i jedzenie, a wzrasta liczba tych, które stać na wszystko i jeszcze mogą odłożyć pewne środki na przyszłość. Ponad jedna trzecia gospodarstw posiadała też zadłużenie (kredyt lub pożyczkę), jednak odsetek ten spadł aż o 8 punktów procentowych od 2011 r. Wartość zadłużenia wynosiła najczęściej więcej niż roczny dochód gospodarstwa.

Spojrzeć na domowe finanse oczami przedsiębiorcy

Jak widać, radzenie sobie z rodzinnym budżetem nie zawsze jest łatwe i wciąż ogromna część społeczeństwa popada w kłopoty finansowe. Eksperci ekonomiczni coraz częściej doradzają, by domowym finansom przyjrzeć się oczami przedsiębiorcy. Innymi słowy – warto zacząć zarządzać rodzinnym majątkiem tak jak firmą. Na przykład właściciele firm przede wszystkim starają się odszukać ten obszar, w którym radzą sobie najlepiej: niszę, którą wypełniają, działalność, która przynosi im największe benefity.


Jak podaje portal Investopedia.com, na tym jednym bądź dwóch obszarach skupiają 95 proc. swoich biznesowych wysiłków i zasobów. W podobny sposób należy ułożyć priorytety przy zarządzaniu budżetem domowym. W większości przypadków największy (czasami jedyny) strumień dochodów gospodarstwa domowe czerpią z pracy swoich domowników (najczęściej rodziców). Zatem praca (etatowa, na umowę cywilnoprawną czy indywidualna działalność gospodarcza) powinna skupiać najwięcej naszej energii i zaangażowania. To natomiast oznacza zwiększenie aktywności w swoim zakładzie pracy czy firmie, uwolnienie wszelkich obszarów kreatywności, udoskonalanie zawodowych umiejętności i wiedzy. Celem takich działań mają być zwiększone przychody – wyższe premie, wywalczona podwyżka, awans lub zmiana pracodawcy.

Korzystaj z przywilejów podatkowych

Tak jak przedsiębiorcy, tak i osoby pracujące na jednym lub na kilku etatach, a także świadczący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, mogą korzystać z różnego rodzaju zwrotów, odpisów i innych przywilejów podatkowych. Istnieją na przykład zwroty dla rodzin z dziećmi; można otrzymać też odpis z tytułu darowizny czy też oddawania krwi lub osocza. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele pieniędzy zapłaconych już w formie podatków można odzyskać. Warto nie tylko zapoznać się z poradnikami podatkowymi, ale także skorzystać z pomocy lokalnego doradcy podatkowego czy biura rachunkowego.

Stwórz domowy biznesplan

Eksperci uważają, że podobnie jak w biznesie, także w codziennym życiu warto stworzyć profesjonalny biznesplan. Dzięki niemu można łatwiej wyznaczyć i zwizualizować swoje rodzinne cele biznesowe. Jeżeli w danym roku podatkowym naszym celem finansowym jest wyjazd na rodzinne wczasy, kupno samochodu czy spłata kredytu, za pomocą planu biznesowego obliczymy wydatki, dzieląc je na poszczególne okresy (np. miesięczne). Tworząc rozpiskę wpływów i wydatków, łatwiej będzie nam rozpoznać te obszary, z których w danym okresie możemy zrezygnować. Podobnie jak w przypadku wydatków firmowych, w łatwiejszy sposób określimy wówczas, jakich cięć budżetowych musimy dokonać. W zarządzaniu domowym budżetem pomoże nam tabela stworzona w Excelu, formularz Google bądź jedna z licznych aplikacji do zarządzania domowymi wydatkami i przychodami (jak Mint Personal Finance, Dollarbird, Kontomierz czy Kwitki).

Podobne artykuły:

Podczas organizowania domowych wydatków może okazać się, że w jakimś konkretnym okresie w roku konieczna jest szybka i tania pożyczka, którą bez problemu można spłacić w innym okresie (gdy zauważymy nadwyżkę dochodów nad wydatkami). W takiej sytuacji warto korzystać z ofert sprawdzonych firm pożyczkowych. Można tu kierować się rzetelnymi rankingami sporządzonymi przez renomowane portale branżowe (np. w serwisie Pożyczka Portal pierwsze miejsce zajmuje NetCredit). Warto także sprawdzić, czy nasze osobiste konto bankowe jest wyposażone w narzędzia pozwalające analizować wpływy i wydatki. Dzięki takim dodatkom łatwiej i szybciej znajdziemy informacje, ile pieniędzy miesięcznie wydajemy na jedzenie, transport itd.

Specjaliści są zdania, że biznesowe podejście do domowych finansów niesie ze sobą liczne korzyści. Zarządzanie rodzinnym majątkiem niczym zasobami firmowymi może sprawić, że uda się ograniczyć zbędne wydatki i więcej odłożyć na wymarzone wakacje lub inny cel.

Artykuł promocyjny