Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny i łagodzenie

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny i łagodzenie Ból gardła przy przełykaniu

Ból gardła przy przełykaniu to nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia przyjmowanie pokarmów, a często nawet picie.

Zdarza się, że poranny ból gardła zniechęca do wstania z łóżka, a często pojawiają się również inne objawy, jak drapanie i swędzenie w gardle. Sprawdź, jakie mogą przyczyny bólu gardła przy przełykaniu oraz jak leczyć chore gardło domowymi sposobami!

Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny

Za ból gardła przy przełykaniu najczęściej odpowiada stan zapalny, będący reakcją na wirusy i bakterie. Podrażniona i przekrwiona śluzówka gardła wywołuje dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas przełykania śliny lub przyjmowania posiłków, ponieważ następuje wówczas bezpośrednie drażnienie ścian gardła. Często osoby przeziębione odczuwają także nieprzyjemne swędzenie, drapanie, a nawet pieczenie i kaszel.

Jeśli dotyka nas ostry ból gardła przy przełykaniu, możliwe, że powodem jest poważna infekcja, która wymaga konsultacji z lekarzem. Ból gardła nasilający się podczas przełykania, uczucie obrzęku, gorączka i złe samopoczucie mogą być objawami chorób, takich jak:

l stany zapalne, np. zapalenie migdałków;

l zapalenie gardła, także przewlekłe, jeśli dolegliwości nie ustępują;

l zapalenie zatok przynosowych – również wiąże się z bólem gardła, ponieważ wydzielina nosowa spływa po tylnej ścianie gardła;

l angina;

l wirus grypy;

l przeziębienie;

l zapalenie ucha – ból często promieniuje do gardła, z kolei infekcje gardła mogą wywoływać zapalenie ucha, zwłaszcza u dzieci;

l bakteryjne lub gronkowcowe zapalenie gardła.

Natomiast poranny ból gardła, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy przeziębienia i infekcji (katar, kaszel, gorączka), może być spowodowany nadmiernym wysuszeniem śluzówki. W nocy zwykle nie pijemy i często oddychamy przez usta, dlatego dochodzi do wysuszenia gardła i jamy ustnej. Jeśli poranny ból gardła mija po wypiciu ciepłej herbaty, prawdopodobnie właśnie to jest przyczyną. Warto wówczas zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym śpimy oraz zwrócić szczególną uwagę na nawilżanie gardła.

Często jednak pomimo braku innych objawów, poranny ból gardła może być symptomem świadczącym o dopiero rozpoczynającej się infekcji. Nie należy więc go lekceważyć.

Z kolei ból gardła jednostronny może wynikać z powiększenia węzłów chłonnych lub zmian nowotworowych. Jeśli ból nie mija po kilku dniach lub objawy się nasilają bądź wyczuwamy zmiany, takie jak guzki czy obrzęk szyi - należy zgłosić się do lekarza.

Ból gardła przy przełykaniu – leczenie domowymi sposobami

Ból gardła przy przełykaniu można złagodzić, stosując naturalne, domowe sposoby. Domowe leczenie sprawdza się najlepiej w przypadku infekcji wirusowych oraz gdy gardło boli nas z powodu niedostatecznego nawilżenia. Z kolei zakażenia bakteryjne zwykle wymagają zastosowania antybiotyku, jednak i w tym przypadku naturalne metody mogą stanowić istotne wsparcie leczenia.

Objawy, takie jak drapanie, swędzenie, kłucie i ból gardła przy przełykaniu zwykle ustępują po zastosowaniu domowych sposobów.

l Płukanie gardła wodą z solą – roztwór soli działa na gardło odkażająco, hamując rozwój infekcji. Płukanie solą zmniejsza stan zapalny, obrzęk i przekrwienie, przynosząc szybką ulgę. Należy jednak pamiętać, aby nie rozpuszczać w wodzie zbyt dużej ilości soli, ponieważ mogłoby to nadmiernie wysuszyć gardło, przynosząc odwrotny efekt. Jednak płaska łyżeczka na szklankę wody w zupełności wystarczy.

l Płukanki ziołowe – sprawdzają się idealnie na ból gardła przy przełykaniu, wynikający niemalże z każdego rodzaju infekcji. Wiele ziół działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, a niektóre przyspieszają regenerację uszkodzonej błony śluzowej, dzięki czemu gardło szybko się leczy. Do płukania gardła warto wykorzystać szałwię, rumianek, tymianek, rzepik.

l Nawilżanie gardła – nigdy nie należy zapominać o dużej ilości wody, przynajmniej 2 litry dziennie. Ponadto, na ból gardła przy przełykaniu warto zastosować produkty powlekające gardło, które zminimalizują dyskomfort. Świetnie sprawdza się siemię lniane z właściwościami powlekającymi – można je pić lub płukać gardło roztworem z siemienia lnianego. Niepodważalnym sprzymierzeńcem walki z bólem gardła jest także miód i cytryna.

l Na ostry ból gardła przy przełykaniu można zastosować tabletki do ssania lub spray na gardło. Jeśli problemem jest poranny ból gardła, sprawdzą się nawilżające tabletki z miodem, które dodatkowo działają antyseptycznie, zmniejszając ryzyko rozwoju infekcji. Jeśli zależy nam na szybkim usunięciu bólu, można wybrać tabletki i aerozol z substancją znieczulającą.