Chcesz być piękna i zdrowa? Pij regularnie kawę z ekspresu!

Chcesz być piękna i zdrowa? Pij regularnie kawę z ekspresu! nescafe dolce gusto

Co chwilę w mediach pojawia się informacja, że kawa ma korzystny wpływ na zdrowie – pomaga zwalczyć kaszel, wspomaga odchudzanie, zapobiega zawałom, a nawet nowotworom. Jaki ekspres do kawy wybrać i dlaczego to właśnie taki sprzęt rekomendujemy?

Najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie automatycznym. Nie chodzi tu tylko o walory smakowe, ale przede wszystkim o zachowanie jej cennych właściwości. Włosi, uznawani za mistrzów kawy, zaznaczają, że muszą tu być spełnione cztery warunki: maszyna, młynek, mieszanka i manualne umiejętności osoby obsługującej. Eksperci natomiast zaznaczają, że kawę należy dobrze przyrządzić, wybierając odpowiedni rodzaj ekspresu do kawy, do tego musimy zrezygnować z dodatków jak syropy i cukier, i pić maksymalnie 3 filiżanki dziennie – wtedy pozytywne skutki picia kawy odczujemy na własnej skórze!


Zalety picia kawy

W wielu poradnikach fit zaznaczone jest, że można pić małą filiżankę czarnej kawy dziennie w celu podkręcenia metabolizmu. Okazuje się, że jest w tym ziarno prawdy, ponieważ kawa zawiera kofeinę, która jest naturalnym spalaczem tkanki tłuszczowej. Spalanie następuje na drodze kopa energetycznego, dzięki czemu mamy więcej energii, a organizm lepiej sobie radzi ze spożytym wcześniej posiłkiem. Mało tego, kawa jest polecana w przypadku osób trenujących, ponieważ zwiększa wytrzymałość i po aktywności sportowej organizm nie jest tak bardzo wyczerpany. Dzięki przeciwutleniaczom, związkom fenolowym i kwasowi chlorogenowemu wykazuje również działanie odmładzające i relaksujące. Udowodniono również, że polifenole w kawie działają przeciwnowotworowo oraz mają właściwości wspomagające układ krążenia. Już sam aromat kawy ma działanie uspokajające i zwalczające wszelkie stresy.


Najnowsze brytyjskie badania, przeprowadzone pod okiem dr. Marc Gunter z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) wykazały, że większe spożycie kawy obniża ryzyko śmierci wywołanej chorobami, zwłaszcza ze strony układów krążenia i pokarmowego. Te same badania dowodzą, że codzienna filiżanka kawy może wspomóc walkę o szczupłą sylwetkę, pod warunkiem, że wybierzemy tylko kawę wysokiej jakości i zadbamy o jej prawidłowe przygotowanie, dzięki czemu nie będzie wyjałowiona i pozbawiona cennych związków.


Optymistyczne są również badania Światowej Organizacji Zdrowia, które podsumowują, że picie kawy ma wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, jak zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka i wydłużenie życia. Wyniki badań wskazują, że u osób regularnie pijących kawę jest o 10% niższe niż w przypadku tych niepijących, dodatkowo osoby należące do pierwszej grupy mają lepsze ciśnienie krwi. Dzięki bogactwu antyoksydantów oraz stymulacji produkcji kolagenu kawa sprawia, że skóra staje się gładka i elastyczna.


Jaki ekspres do kawy wybrać?

Rodzajów ekspresów do kawy jest kilka. Na rynku dostępne są ekspresy ciśnieniowe automatyczne, ciśnieniowe kolbowe, ekspresy na kapsułki i ekspresy przelewowe. Ich cena może się wahać od 50 do nawet 10 000 złotych! Najwygodniejszymi są ekspresy na kapsułki, ponieważ przyrządzanie kawy sprowadza się tylko do włożenia małego pojemniczka w wyznaczone miejsce, uzupełnienia wody i naciśnięcia guzika. Nie mniej wygodne są ekspresy ciśnieniowe, które wykorzystują wysokie ciśnienie, dzięki któremu napar ma intensywny smak i aromat. W obu przypadkach na napój nie musimy długo czekać.


Proste w obsłudze ekspresy kapsułkowe i ciśnieniowe to nowoczesne urządzenia kompaktowe, które nie zajmują dużo miejsca. Jedną z najczęściej wybieranych marek w Polsce jest marka Krups i przykładowo jej model ekspresu do kawy Drop ma tylko 32 centymetrów wysokości i 25 centymetrów szerokości, a przy tym, dzięki ciekawemu designowi, będzie stylową ozdobą kuchni. Parametry i możliwości urządzenia sprawdzisz tutaj: https://www.dolce-gusto.pl/drop-srebrny.https://www.youtube.com/watch?v=YkDnF9lF9UQ


Od rodzaju ekspresu zależą właściwości kawy

Zadbajmy przede wszystkim o prawidłowe parzenie, ponieważ wtedy kawa zawierać będzie więcej cennej kofeiny i flawonoidów, ponadto wysokiej jakości rodzaj ekspresu do kawy pomoże wydobyć z kawy to, co najlepsze, czyli białka, cukry i tłuszcze, które odpowiadają za jej niesamowity smak. Przy tym dobry ekspres pominie w procesie parzenia substancje odpowiadające za goryczkę czy podrażnienie żołądka, dzięki czemu kawa zawsze będzie smakowała wybornie i nie będzie powodowała przykrych dolegliwości.


Pamiętajmy przy tym, że zdrowotne właściwości kawy odnosimy tylko do czarnej kawy, kawy typu 3w1 i rozpuszczalne w ogólnie nie znajdują się na liście korzyści. Zawierają często sztuczne dodatki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, zatem najlepiej sięgać po wysokiej jakości mieszanki kaw i ograniczać się wyłącznie do ewentualnego zabielania mlekiem czy małej łyżeczki cukru. Możemy zdecydować się na kawę przygotowaną w ekspresie kapsułkowym (zobacz i porównaj: https://www.dolce-gusto.pl/machines) – wówczas zyskujemy gwarancję najlepszej jakości mieszanki i odpowiedniego zbilansowania smaku, przy czym wybierajmy tylko kapsułki klasyczne, bez dodatków i aromatów.


Eksperci zalecają, aby kawę pić regularnie – wystarczy zaledwie 75 mg kawy, aby zwiększyła się koncentracja, czujność i pamięć. Najlepszą pod względem jakościowym, odżywczym i aromatycznym jest świeża mieszanka parzona w ekspresie do kawy, bez względu na jego rodzaj, ponieważ sposób parzenia głównie zależy od osobistych preferencji. Wybierzmy taki sprzęt, który będzie dla nas najwygodniejszy i dzięki któremu codzienne delektowanie się filiżanką czarnego napoju wejdzie nam w krew!