Co przyniesie nowy rok w kredytach na zakup samochodu?

Co przyniesie nowy rok w kredytach na zakup samochodu? NF.pl

Od 1 stycznia 2017 roku m.in. wzrośnie akcyza na samochody. Czy i jak wpłynie to na warunki finansowania aut?

Ogromna większość osób (90 proc.) nieposiadających samochodu, chciałaby go mieć, na co wskazują wyniki badania Mobilność w oczach Polaków, przeprowadzonych w 2016 r. na zlecenie Volkswagen Financial Services.

Końcówka roku kalendarzowego to szczególnie dobry moment na kupno nowego auta. W tym czasie sprzedawcy oferują wysokie upusty na modele wyprodukowane w ostatnich dwunastu miesiącach. Zimowe wyprzedaże są dla wielu osób okazją do zakupu samochodu, nawet jeśli saldo konta nie pokazuje odpowiedniej ilości gotówki. Zwykle wtedy sięgają po kredyt na nowy samochód. Pieniądze na taki nabytek pożyczane są od instytucji finansowych, co oczywiście ma swoją cenę. Na koszty kredytu samochodowego składają się m.in. odsetki, opłaty i prowizje oraz ubezpieczenia.

Stopy procentowe kredytów na zakup samochodu bez zmian

Jednym z  ważniejszych, choć nie jedynym elementem kosztu tej formy finansowania samochodów jest oprocentowanie kredytu. Maksymalna wysokość odsetek kredytu na nowy samochód według tak zwanej ustawy antylichwiarskiej nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej określanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku wysokość stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego zostanie utrzymana na tym samym poziomie. Aktualnie stopa lombardowa wynosi 2,50 procent w skali roku.

Nowe stawki w akcyzie od samochodów

Duże zmiany dotkną natomiast stawek akcyzy od samochodów. Wraz z nadejściem nowego roku zaczną obowiązywać aż 32 stawki akcyzy. Po zmianach, podstawą opodatkowania nie będzie już wartość samochodu, jak to miało miejsce dotychczas, a pojemność silnika i rok produkcji. Oznacza to, że preferencyjne stawki akcyzy będą dotyczyły samochodów nowych, ale też tych starszych z małymi silnikami. Opodatkowaniu akcyzą podlega: 

  • import,
  • nabycie wewnątrzwspólnotowe,
  • pierwsza sprzedaż na terytorium kraju niezarejestrowanego samochodu osobowego.

Oznacza to, że akcyzą objęte są wszystkie auta osobowe nowe, jak i te sprowadzone z zagranicy rejestrowane w Polsce po raz pierwszy. Można spodziewać się, że w przyszłym roku wzrośnie sprzedaż nowych aut. Powód? Stawki akcyzy za kilkuletnie auto ze średniej pojemności silnikiem w porównaniu z nowym o tej samej pojemności mogą być niższe nawet o kilkaset złotych.

Korzystne finansowanie samochodu

Dodatkowym impulsem do zakupu nowych aut mogą być coraz popularniejsze nowoczesne formy finansowania z niską miesięczną ratą. Według danych Volkswagen Financial Services z października br. ponad połowa indywidualnych klientów marki ŠKODA wybrała właśnie tego rodzaju kredyt.

Podobne rozwiązania dostępne są również dla innych marek należących do niemieckiego koncernu. Jak to działa? Taki kredyt na nowy samochód nie wymaga wkładu własnego, a miesięczne raty są dużo niższe w porównaniu do tradycyjnego finansowania samochodu. Dzięki temu nowe auta są bardziej dostępne. Dodatkowo można wymieniać je na nowe modele już co trzy-cztery lata, jak w abonamencie.