Co w trawie piszczy, czyli bieżące trendy w wykańczaniu mieszkań

Co w trawie piszczy, czyli bieżące trendy w wykańczaniu mieszkań Wizualizacje: architekt Anna Dziedzic

Współczesne trendy opierają się głównie na jakości. Jakość wykończenia nawet skromnie wyposażonego wnętrza daje gwarancje jego ponadczasowości.

Klientów którzy wykańczają mieszkanie można podzielić się na tych, którzy w krótkim czasie chcą zamieszkać w ekonomicznie przygotowanym wnętrzu oraz tych, którzy posiadają szersze możliwości finansowe i decydują się na wyższej jakości materiały, oryginalne oświetlenie czy też wyszukane dodatki. W obydwu przypadkach liczy się jednak jakość. To najważniejszy aspekt.

Klienci często pytają doradców z jakimi kosztami liczyć się w przy wykończeniu/remoncie mieszkania. Coraz więcej osób pyta również o polecenie projektanta który zasugeruje funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania. Po konsultacjach z Panią arch. Anną Dziedzic – doświadczonym projektantem współpracującym z PÓŁNOC Nieruchomości, przedstawiamy nowinki o bieżących trendach oraz przybliżone wartości kwotowe.

Ile za metr?

Według Pani Anny, średnia cena za wykonawstwo przy wykańczaniu jednego m2 powierzchni mieszkalnej waha się od 350 zł do 500 zł. Na ostateczny rachunek ma jednak wpływ wiele czynników do których zaliczane są:

 • dodatkowe ścianki działowe z uwzględnieniem ich nośności ( np. półki na książki),
 • stopień skomplikowania sufitu podwieszonego i sposób jego oświetlenia,
 • wyburzenia, łączenie przestrzeni, wzmacnianie stropów,
 • gładzie, prostowanie ścian, odkrywanie cegły – (oddzielna wycena).

mieszkanie Wizualizacje: architekt Anna Dziedzic

Kuchnia. Co nowego?

Obecnie rynek dysponuje niezwykle szerokim wachlarzem materiałów, z których może taka przestrzeń powstać. Każdy inwestor ma tu indywidualne oczekiwania. Kuchnia może być oddzielona od pokoju ścianą z drzwiami, przepierzeniem, może być również otwarta. Inwestorzy coraz częściej decydują się na to ostatnie rozwiązanie. Kuchnia będąca częścią większej przestrzeni aspiruje do wystroju pokoju dziennego. Jej funkcja przygotowania posiłku jest jak najbardziej zachowana, ale z racji nowoczesnych rozwiązań technologicznych jej oddziaływanie nie jest już tak uciążliwe. Potencjalną kuchnie gazową coraz częściej zastępuje szklana płyta elektryczna lub indukcyjna. Klasyczny okap może być schowany w szafkach górnych, w blacie, jak również w suficie podwieszanym. W zależności od zapotrzebowania na formę bywa podługowatym cylindrem, ale dla wymagających może mieć również formę zdobnego abażuru z kryształkami Swarovskiego.

Bardzo istotnym elementem kuchni jest blat, a raczej materiał z którego ma powstać. W tym miejscu w zależności od zasobności portfela możemy wybrać:

 • laminat – przypominający swoją strukturą drewno, kamień, beton,
 • corian – polimer akrylowy,
 • granit,
 • kamienie egzotyczne,
 • ceramika,
 • spieki kwarcowe – odporne na wysokie temperatury 500-600 stopni Celsjusza
 • decton –najnowsze osiągnięcie w dziedzinie produkcji szkła i porcelany oraz najwyższej jakości kwarcu. Odporny na 800 stopni Celsjusza,
 • silestone – kombinacja kwarcu (94%) i spoiwa – z tego materiału wykonany jest również zlew.

Zważywszy na różnorodność materiałów i zestawień kolorystycznych nierozerwalną częścią pomysłu na nowoczesną kuchnię staje się projekt z wizualizacją, w której główną rolę odgrywa światło. Zwizualizowany pomysł jest bardzo pomocny kiedy chcemy szybko zmienić materiał, ale również przestylizować całość.

Fronty – to element integralny kuchni. Co kryje się za frontem?

Może to być szuflada, zmywarka lub lodówka. Front kuchenny przez swoją oszczędną formę, która coraz częściej jest pozbawiona uchwytu – (nowe technologie) staje się płaszczyzną ukrywającą funkcje. Staje się częścią ekskluzywnego i niepowtarzalnego mebla, który nadaje wnętrzu niezwykły charakter.

W kwestii materiałów do wyboru są lakier matowy i błyszczący, lacobel (lakierowane szkło), spieki, fornir naturalny, strukturalny, na wysoki połysk, płyta laminowana gładka i strukturalna, fronty drewniane lub stylizowane.

Łazienka. Jakie koszty?

W zakresie wykonawstwa standardowej wielkości łazienka (3-6 mkw.) w zależności od stopnia skomplikowania projektu i użytych materiałów to koszt od 3000 zł do 5000 zł. Na cenę ma również wpływ czy jest to rynek wtórny, czy pierwotny, czy występuje zmiana przyłączy i odpływów, ilość punktów elektrycznych i twardość nowo użytych materiałów (gresy, spieki), które mogą dostarczyć wykonawcy większych trudności w obróbce.

mieszkanie Wizualizacje: architekt Anna Dziedzic

Widocznym trendem na rynku jest jednak fakt, że inwestorzy bez względu na kieszeń przykładają dużą wagę do jakości proponowanych urządzeń jakimi są kabiny prysznicowe, krany, baterie, miski ustępowe, umywalki czy też wanny.

Podłogi. Co wybrać?

Jeśli tylko środki na to pozwalają, najlepiej jak jest to deska z prawdziwego drewna. Warstwowa lub lita, może być olejowana lub lakierowana (od około 160 zł materiał +60 zł montaż). Polecane są również panele z drewna układane na klik na macie w formie podłogi pływającej (cena około 220 zł). Klienci którzy na ten cel chcą przeznaczyć mniejszy budżet chętnie wybierają podłogę z sztucznej okleiny firmy BALTERIO, KRONOPOL, TARKETT, QUICK STEP. Cechują się one przystępną ceną (między 60 zł a 90 zł za m2 + 20 zł montaż) oraz dobrą klasą ścieralności. Z każdym kolejnym rokiem na rynek wchodzą nowe produkty o coraz lepszej jakości, często do złudzenia przypominające deskę drewnianą. Zarówno podłogi drewniane jak i laminowane są dostępne w różnych szerokościach panelu jak również o określonej strukturze. W tym aspekcie można wyróżnić dwie strategie. Podłoga idealnie gładka tylko o rysunku drewna i podłoga porowata z wyczuwalnym usłojeniem, potocznie zwana szczotkowaną, lub strukturalną. Deska ta zwykle układana jest z widoczną fazą.

W kwestii kolorów wciąż utrzymuje się moda na szarości czyli modyfikowane drewno (np. dziki dąb) oraz drewno bielone, postarzane, noszące znamiona użytkowania.

Drzwi. Jakie trendy?

W znacznej większości klienci decydują się na marki oferujące dobrą jakość w przystępnej cenie od około 1000 – 1500 zł za drzwi z ościeżnicą. Przyzwoitą i chętnie wybieraną ofertę przedstawia obecnie firma POL-SKONE. W ofercie tej firmy są również drzwi dla bardziej wymagających klientów. Modne na przykład drzwi bez przylgowe z niewidocznymi zawiasami. Firmy na które warto jeszcze zwrócić uwagę to INTER DOR, EURO DOOR.

W kwestii kolorów dominują szarości, czyli modyfikowane drewno oraz biel. Warto zaznaczyć, że jest to wielki powrót bieli zarówno w kwestii drzwi jak i opasek przyściennych. Są również inwestorzy oczekujących pewnej wyjątkowości i dla nich właśnie jest przygotowana oferta naturalnych fornirów drzew z naszej szerokości geograficznej, ale i wystylizowanych egzotyków (palisander, merbau, orzech boliwijski, orzech afrykański, limba czarna) marki EURO DOOR.

Kolory. Co dominuje?

Nie istnieją na ten moment żadne dominujące rozwiązania. Są zwolennicy kontrastu i delikatnych zestawień kolorów ziemi. Niektórzy zdecydowanie opowiadają się za bielą pod każdą postacią, ale nie brakuje również w zapotrzebowaniu u inwestorów żywych i kolorowych barw. Jak to się mówi: do wyboru, do koloru.

Światło. Standardo wo czy oryginalnie?

Coraz bardziej istotną rolą we wnętrzu pełni światło. Urządzający się są żywo tematem oświetleniem swojego mieszkania. Chętnie wybierają rozwiązania nietuzinkowe i oryginalne. Odpowiednio dobrane oświetlenie daje niezwykłe możliwości prezentacji pomieszczeń oraz tworzenia w niej pożądanej atmosfery. W dobie oświetlenia LED można tego dokonać bez troszczenia się o wysokie rachunki za prąd.

Ważne jest, aby mając świadomość bieżących nowinek i trendów wybrać rozwiązania funkcjonalne, ponadczasowe, zgodne z własnym gustem i stylem życia. Takie podejście sprawi, że w urządzonym wnętrzu będziemy czuć się dobrze i komfortowo. Jeśli zwrócimy uwagę również na jakość – wybrane przez nas rozwiązania będą nam służyć przez długie lata.

PÓŁNOC Nieruchomości S.A. Maciej Trela