Czajnik elektryczny czy gazowy – który wybrać?

Czajnik elektryczny czy gazowy – który wybrać? Czajnik elektryczny czy gazowy

Planujesz zakup nowego czajnika i zastanawiasz się, który wybrać, elektryczny czy na gaz? Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy kilka informacji o korzyściach, jakie płyną z używania zarówno jednego, jak i drugiego.

Koniecznie przeczytaj do końca!

Czajnik na gaz – dlaczego warto go mieć?

Jego największą zaletą jest to, że korzystanie z niego jest tańsze w porównaniu do czajnika elektrycznego. Według niektórych źródeł zagotowanie wody w tradycyjnym czajniku gazowym jest prawie trzy razy tańsze niż wykonanie tej samej czynności w czajniku elektrycznym, co w skali roku może przyczynić się do sporych oszczędności w opłatach za energię. Jeśli z kolei zamiast kuchenki gazowej posiadasz w domu płytę indukcyjną, to przy zakupie czajnika wystarczy sprawdzić, czy jest zdatny do użytku również na płycie. Wiele modeli dostępnych obecnie na rynku jest na tyle uniwersalnych, że korzystać z nich można na wszystkich rodzajach płyt: gazowych, elektrycznych, indukcyjnych i ceramicznych. Czajniki stalowe (np. ze stali nierdzewnej, węglowej) uchodzą za najbardziej popularne, choć można postawić też na czajnik żeliwny, który jest bardzo ciężki i masywny, ale również niezwykle wytrzymały. Jeśli dodatkowo wybierzesz czajnik z gwizdkiem, to zawsze będzie Cię on głośno informował o tym, że woda osiągnęła już temperaturę 100C, a w rezultacie na pewno nie zapomnisz zdjąć go ze źródła ciepła.

Czajnik elektryczny – zalety

Gotowanie wody w czajniku elektrycznym jest szybsze niż w przypadku korzystania z czajnika na gaz. Wiele zależy oczywiście od mocy i rodzaju grzałki. Modele wyposażone w grzałki płytowe mają większą moc, która oscyluje w granicach 600-3100 W. Można również zaopatrzyć się w model z grzałką spiralną, jednak ta będzie już miała mniejszą moc – 200-2200 W. Kolejną wielką zaletą czajników elektrycznych, której modele gazowe nie posiadają, jest siatka (nylonowa, węglowa lub ze stali szlachetnej). Ona w znacznym stopniu filtruje wodę, eliminując osad. Wiele czajników tego typu posiada również termoregulację, automatyczne wyłączanie urządzenia po zagotowaniu wody, wskaźniki poziomu wody z podziałką, a także opcję podświetlenia urządzenia w trakcie pracy. Wśród materiałów, z jakich wykonane są czajniki, dominuje stal nierdzewna, szkło oraz plastik. Pierwsze z wymienionych są najdroższe, z kolei ostatnie – najtańsze.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki czajnik elektryczny wybrać lub jednak zdecydowałeś, że będzie to czajnik gazowy, koniecznie zajrzyj na: https://www.emag.pl/czajniki/c, gdzie znajduje się bogaty asortyment zarówno jednych, jak i drugich urządzeń.