• Cztery rzeczy, które zmieni ustawa antylichwiarska

    O ustawie antylichwiarskiej jest głośno już od dłuższego czasu. Głównym zadaniem wchodzących w życie 11 marca 2016 roku regulacji prawnych w tym zakresie jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych oraz większa kontrola nad rynkiem finansowym. Z pożyczek online i chwilówek według ekspertów korzystał już co 10 Polak, a blisko 60 proc. deklaruje, że zrobi to ponownie[1]. Zmiany mają usprawnić mechanizmy istniejące dotąd na rynku pożyczkowym, a także wprowadzić nowe rozwiązania prawne, które pozwolą w porę reagować na wykryte nieprawidłowości.

    centrumpozyczek360.pl centrumpozyczek360.pl

    Dzięki regulacji limitów kosztów pozaodsetkowych nowe przepisy chronią przede wszystkim pożyczkobiorców przed nadmiernymi kosztami pobieranymi przez firmy pożyczkowe. Pozwoli to uniknąć wielu osobom wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Wchodząca w życie ustawa utrudni życie firmom nierzetelnym, najwięksi i działający zgodnie z wytyczonymi standardami gracze dostosują się do nowych wymogów. Jednak sama zmiana przepisów to nie wszystko. Konsumenci, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem powinni sprawdzać i porównywać oferty pożyczek za pomocą dostępnych narzędzi oraz dokładnie czytać umowy, które podpisują. Niezbędnym elementem trwałej poprawy jakości funkcjonowania rynku jest konsekwentna edukacja konsumentów.

    Eksperci pozyczkaportal.pl i Związku Firm Pożyczkowych prezentują 4 rzeczy, które zmienią się po wejściu w życie ustawy antylichwiarskiej.


    [1] "Postawy Polaków wobec oszczędzania"

Pozyczkaportal.pl Tymon Zastrzeżyński