Czy sklepy internetowe są bezpieczne?

Czy sklepy internetowe są bezpieczne? sklep

Coraz więcej osób regularnie robi zakupy przez Internet. Internetowe platformy sprzedażowe zyskują na popularności dzięki dostępności dużej ilości artykułów i łatwości ich znalezienia. Zachęcają nas do zakupu atrakcyjnymi cenami czy darmową dostawą

Jednak czy sklepy internetowe są bezpieczne? Niestety ich popularność sprawia, że jest to kuszący obszar działalności dla oszustów. Dlatego wybierając sklep internetowy, w którym zrobimy zakupy, powinniśmy go dokładnie sprawdzić.


Opinie na forach

Jednym z lepszych źródeł informacji mogą być fora internetowe czy tematyczne grupy na portalach społecznościowych. Warto poszukać wątków dotyczących sklepu, w którym zamierzamy dokonać zakupu i zapoznać się z doświadczeniami innych użytkowników, którzy już mieli okazję korzystać z usług danej platformy.

 

Ceny

Jeżeli znajdziemy sklep, w którym produkty są znacznie tańsze niż na innych platformach sprzedażowych, powinniśmy wyostrzyć swoją czujność i szczególnie dokładnie zweryfikować jego autentyczność. Jeżeli nie mamy takiej możliwości lepiej zrezygnować z zakupy, gdyż towar może do nas nie dotrzeć lub może okazać się podrobiony.

 

Płatność

Jeżeli za nasze zakupy musimy zrobić przelew na konto zagraniczne lub należące do osoby prywatnej, powinno to wzbudzić naszą czujność. Sklepy Internetowe powinny dysponować firmowym kontem bankowym. Duże i wiarygodne sklepy internetowe najczęściej korzystają ze znanych platform pośredniczących w dokonywaniu płatności, takich jak PayU czy PayPal.

 

Wiarygodność sklepu

Zanim dokonamy pierwszego zakupu w sklepie internetowym powinniśmy zapoznać się z jego regulaminem. Jeżeli zapisy dotyczące zwrotów, reklamacji czy czasu dostawy nie są jasne, powinny wzbudzić nasze wątpliwości. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy są podane informację o firmie i jej dane kontaktowe. Jeżeli znajdziemy NIP firmy, możemy również zweryfikować ją za pośrednictwem jednego z dostępnych w sieci rejestrów.

 

Ochrona danych osobowych

Logując się do sklepu internetowego zwróć uwagę na to, czy ma on protokół SSL. Poznasz go po tym, że przed adresem strony zobaczysz „https://”. Służy on do bezpiecznej wymiany informacji w Internecie, dzięki czemu Twoje dane osobowe czy teleadresowe powinny być bezpieczniejsze.  

 

Zachowaj korespondencję

Jeżeli korespondujesz ze sprzedawcą, warto zachować historię waszej rozmowy jako dowód w przypadku ewentualnego oszustwa. Podobnie w przypadku maili systemowych, które dostajesz ze sklepu internetowego.

 

W Internecie funkcjonuje wiele wiarygodnych sklepów, które oferują tysiące produktów. Jest to wygodny dla klienta sposób robienia zakupów, który często pozwala oszczędzić nie tylko czas, lecz również pieniądze. Jeżeli będziemy ostrożni i przed dokonaniem zakupu zweryfikujemy sprzedawcę, najpewniej  nie narazimy się na niebezpieczeństwo oszustwa. Jednak drogie artykuły, szczególnie te o dużych gabarytach, najczęściej lepiej zakupić stacjonarnie. Jeżeli brakuje nam gotówki, możemy skorzystać z pożyczki przez Internet. Pożyczki przez Internet, dzięki swojej dostępności, mogą być dobra formą finansowania zakupów, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. Musimy jednak pamiętać, iż zaciągając zobowiązania, również w postaci pożyczki przez Internet, będziemy musieli je w przyszłości spłacić.

 Czytaj więcej - https://proficredit.pl/pozyczki-przez-internet/